BRISEL, Evropska unija (EU) je saopštila, na sastanku sa čelnicima Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), da ambiciozni plan smanjenja i diverzifikacije potrošnje energenata neće rezultirati manjim uvozom sirove nafte u 27 – članice ekonomsko-politički blok država.
Komesar za energetiku EU, Andris Piebalgs, izjavio je nakon sastanka sa predstavnicima OPEK – a da će Unija “u 2030. uvoziti više nafte nego danas, čak i ako na snazi budu sve planirane mjere protiv klimatskih promjena,” prenosi agencija DPA.
EU očekuje da uveća potrošnju nafte, uprkos tome što će u budućnosti proizvoditi više biogoriva, izjavio je i slovenački ministar privrede Andrej Vizjak, čija zemlja trenutno predsjedava Unijom.
Na petom godišnjem Energetskom dijalogu EU-OPEK, lideri naftnog kartela su ukazali na nesigurnost u tražnji sirove nafte koju proizvode.
Funkcioneri OPEK tvrde da je uočena nesigurnost u tražnji glavne energetske sirovine posledica primjene novih tehnologija i alternativnih goriva, a djelom i promjena energetskih politika zemalja potrošača.
Čelnici OPEK su ipak pozdravili plan EU za borbu protiv klimatskih promjena pomoću efikasnijeg korišćenja energije i proizvodnje većih količina električne energije iz alternativnih izvora, kao što su sunčeva svjetlost, vjetar i biljke.
Predsjednik OPEK Sakib Kalil je izjavio da ga “zabrinjava visoka cijena nafte”, zato što, kako je objasnio, utiče na pad tražnje te sirovine.
“Sve mjere koje primjenjuje EU će smanjiti tražnju, ali ja mislim da je manja tražnja dobra jer ćemo tako raspolagati većim količinama nafte, a možda će doći i do njenog pojeftinjenja”, rekao je Kalil.
Lideri Unije su na samitu u martu 2007. obećali da će do 2020. povećati udio obnovljive energije u ukupnoj potrošnji električne energije na 20 odsto, kao i udio biogoriva proizvedenog iz biljaka na deset odsto ukupne potrošnje goriva, u cilju borbe protiv klimatskih promena i smanjenja sve veće zavisnosti EU od energenata iz uvoza.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši