SARAJEVO – Iako je za mnoge proizvode iz Evropske unije carina od 1. jula smanjena, a za neke i ukinuta, osjetnijih pojeftinjenja još nema.
Većina trgovačkih i uvozničkih kompanija prave kalkulacije, a i one koje najavljuju sniženja tvrde da će biti minimalna i da neće donijeti dramatičnije promjene na tržištu.
S obzirom da su carine za tehničku robu i bijelu tehniku, te informatičku opremu, smanjene za 50 odsto, očekivanja su da bi ovi artikli porijeklom iz EU mogli biti jeftiniji.
U “Tehnomagu” Orašje, jednom od najvećih uvoznika tehničke robe, naglašavaju kako dramatičnih sniženja cijena neće biti.
“Pojeftiniće bijela tehnika za oko pet do šest posto i to proizvođača kao što su ‘Indesit’, ‘Ariston’, ‘Electrolux’ i drugi”, kaže Ban Oršolić, komercijalist nabave u “Tehnomagu”.
Kada je riječ o tehničkim i elektroničkim uređajima, sniženja je teško očekivati s obzirom na to da je malo robe porijeklom iz EU. “‘Sony’, na primjer, ima dvije fabrike u EU, u Španiji i Slovačkoj, ali je većina dijelova porijeklom izvan zemalja EU, tako da ne može biti priznato porijeklo proizvoda, a samim tim niti smanjena carina”, kaže Oršolić.
U “Gorenje Commercu” Sarajevo ističu da još prave kalkulacije.
“Budući da sporazum ne snižava i ne ukida carine linearno, već različito po carinskom tarifniku, za analizu cijena treba nam više vremena. Osim toga, u našim skladištima postoji određena količina proizvoda koja je uvezena po starim carinskim stopama i ne trpi trenutno smanjenje cijena bez kvalitetne analize”, kazali su u “Gorenje Commercu”.
Slične prilike su i u “Robot General Tradingu” Sarajevo, gdje očekuju sniženja određenih proizvoda, ali još prave analize.
Pojeftinjenja najavljuje informatička kompanija “Printex” Sarajevo, a ona će uslijediti s novim nabavkama robe iz skladišta zemalja EU, rekao je Dario Mika, šef prodaje.
“Konkurencija koja je u ovom sektoru jaka učiniće svoje”, dodao je Mika, ali nije precizirao u kojem rasponu se pojeftinjenja mogu očekivati.
Najveći autodiler u BiH, “ASA Auto”, prema riječima portparola Vedrana Peršića, pravi analize i očekuje da će do određenog smanjenja cijena doći.
Lobiji ne dozvoljavaju pojeftinjenja
S obzirom da cijene velikog broja proizvoda formiraju lobiji i interesne grupe, te da konkurencija uprkos slobodnom formiranju cijena ne funkcioniše u pravom smislu riječi, roba iz EU vjerovatno neće pojeftiniti, smatra Mesud Lakota, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača Kantona Sarajevo.
“Trebalo bi da konkurencija učini svoje, ali kod nas nije tako. Interesne grupe, poput naftaša, proizvođača hljeba, uvoznika i drugih, međusobno se dogovaraju oko cijena i ne dozvoljavaju da dođe do pojeftinjenja”, kaže Lakota. Dodaje da bi država mogla intervenisati smanjenjem marži, ali ne u dovoljnom procentu da bismo to osjetili. Stoga, zaključuje Lakota, do 2013. godine i potpunog otvaranja tržišta, teško možemo očekivati bitnije snižavanje cijena, pogotovo ne za poljoprivredne proizvode. Nezavisne N.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši