NJUJORK, Uprkos rekordnim cijenama sirove nafte iznad 140 dolara za barel, svjetskim naftnim gigantima poput “Ekson mobila”, „Ševrona”, “Totala” ili BP prijeti neizvesna budućnost zbog sve težeg pristupa rezervama tog energenta, objavljeno je na Internet sajtu “Jahu njuz”. Internacionalnim kompanijama je otežan pristup rezervama “tečnog zlata” jer ih ljubomorno čuvaju državna preduzeća iz zemalja gdje se nalazišta nalaze, istakli su čelnici svjetskih giganata na 19. Svjetskom kongresu o nafti u Madridu, koji je održan od 29. juna do 3. jula.
Prema podacima američke revizorske kuće “Ernst end Jang”, sa sjedištima u Londonu i Njujorku, velike međunarodne naftne kompanije trenutno kontrolišu manje od deset odsto ukupnih svjetskih rezervi nafte i gasa prema 70 odsto u sedamdesetim godinama prošlog vijeka. Usljed toga, giganti su prisiljeni da vrše istraživanja u sve ekstremnijim uslovima.
“Sve što je preostalo internacionalnim firmama za istraživanje su podvodna nalazišta nafte na velikim dubinama ili u regionima do kojih je teško doći, kao što je Arktik”, izjavio je čelnik francuske kompanije “Total”, Kristof de Maržeri.
Čak i na tom polju naftni giganti imaju konkurenciju u nacionalnim kompanijama, koje više nisu zadovoljne samo pristupom rezervama u njihovim sopstvenim državama, već idu u potragu za nalazištima i izvan granica zemlje.
“Nacionalne naftne kompanije više nisu ograničene samo na prostor unutar granica svoje države”, izjavio je predsjednik Organizacije zemalja izvoznica nafte Sakib Kelil, navodeći kao primjer kineska preduzeća “Sinok” i CNPC, malezijski “Petronas” ili alžirski “Sonatrak”.
“Mnoge internacionalne firme su ranije bile nacionalne”, rekao je Kelil, a direktorka za gas i električnu energiju u “Šelu”, Linda Kuk je ukazala da je “sve je teže prepoznati koja kompanija je nacionalna, a koja međunarodna, zbog toga što se sve veći broj nacionalnih firmi polako pretvaraju u naftne gigante.”
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši