SARAJEVO, BANJALUKA, MOSTAR – Krivac za to što su tri najveća grada u BiH u izvještaju Svjetske banke proglašena najgorim mjestima za poslovanje u jugoistočnoj Evropi prvenstveno snose neefikasni sudovi, saglasni su gradonačelnici Sarajeva, Mostara i Banjaluke.
Saglasni su da su problemi koji su navedeni u izvještaju “Doing Business 2008” uzrokovani zakonskim rješenjima čiji se postupci ne sprovode u lokalnim administracijama, već najviše u sudovima.
Na rang-listi Svjetske banke, koja je obuhvatila 22 grada iz BiH, Albanije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Kosova i Makedonije, kao najatraktivinije mjesto za poslovanje pokazala se Bitola, dok su zadnje tri pozicije zuzeli Banjaluka, Sarajevo i Mostar. Pokazatelji poslovanja odnosili su se na pokretanje poslovanja, postupanje sa dozvolama, upis prava vlasništva i ostvarivanje prava iz ugovora.
Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić za postojeće stanje okrivljuje sudstvo, zbog čega je i pisao visokom predstavniku Miroslavu Lajčaku u kojem traži reformu pravosuđa. On kaže da je Gradska uprava Mostara napravila nacrt plana ubrzavanja procedure dobivanja dozvola potrebnih za pokretanje biznisa koje će biti upućeno na usvajanje.
Dragoljub Davidović, gradonačelnik Banjaluke, ističe da su preduzeli niz mjera kako bi se izašlo u susret zainteresovanim investitorima i kako bi sve procedure koje se vode u gradskim službama bile što kraće.
“Nažalost, očigledno je da to nije dovoljno”, kazao je Davidović i dodao da Vlada RS provodi “giljotinu” propisa i da je na tom poslu dosta urađeno.
Semiha Borovac, gradonačelnica Sarajeva, rangiranje tog grada na pretposljednje mjesto smatra lošom porukom za investitore.
“Svi općinski i kantonalni organi koji izdaju odobrenja za građenje ili registraciju firmi moraju se zapitati zašto smo ovako loše rangirani u izvještaju”, kazala je ona.
Abid Šarić, ministar privrede Kantona Sarajevo, kaže da, iako je broj dana za registraciju preduzeća smanjen sa 50 na 42 dana, sudovi još sporo reaguju kod upisa vlasništva u zemljišne knjige i upisa u sudski registar.
Ekonomski stručnjak Nikola Grabovac smatra da je izvještaj Svjetske banke realan i dodaje da je to stanje odraz kompletnog stanja u privredi.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši