BEOGRAD, Svetski mediji izveštavaju večeras pod oznakom “urgent” o hapšenju Radovana Karadžića, koga nazivaju najtraženijim beguncem na svetu zbog ratnih zločina.
Britanska agencija Rojters izvestila je o hapšenju Radovana Karadžića, predsednika bosanskih Srba u ratno vreme, pozivajući se na saopštenje “kancelarije srpskog predsednika” Borisa Tadića, prenosi Tanjug.
Rojters je podsetio da je njegovo hapšenje, kao i ostalih ratnih zločinaca i njihovo izručenje Tribunalu u Hagu, jedan od glavnih uslova za napredak Srbije ka članstvu u EU.
Agencija podseća da je do hapšenja došlo uoči sastanka ministara spoljnih psolova Unije na kome će se raspravljati, između ostalog, i o odnosu sa Srbijom nakon formiranja nove proevropske vlade i uoči sutrašnje posete glavnog tužioca Tribunala Serža Bramerca Beogradu.
Navodi se i da u saopštenju srpskog predsednika nisu dati drugi detalji osim da je Karadžić lokalizovan i uhapšen.
Rojters je u prvoj urgentnoj vesti o Karadžićevom hapšenju navela da je on uhapšen u Srbiji, ali to u kasnijim vestima nije više ponovila.
Glas Amerike objavio je vest o hapšenju na osnovu saopštenja srpskih vlasti. Radio ističe da se u saopštenju ne navodi “kada i gde je” najtraženiji haški begunac uhapšen.
Američka medijska kuća takođe podseća da bi sutra u Beograd trebalo da doputuje glavni tužilac haškog Tribunala Serž Bramerc, a da su šefovi diplomatija EU najavili da će na svom samitu razmatrati pitanje evropske integracije Srbije, upravo u svetlu ostvarenja njene pune saradnje sa haškim sudom.
I nemačka novinska agencfija DPA izvestila je da su srpske snage bezbednosti danas uhapsile Radovana Karadžića posle 13 godina provedenih u bekstvu, i da je odveden pred sudiju za ratne zločine u Beogradu, ali da nije rečeno gde ga drže u pritvoru.
I sam glavni tužilac haškog Tribunala Bramerc potvdio je u saopštenju da je Karadžić uhapšen.
Svi mediji ponavljaju optužbe koje sadrže dve optužnice koje je Tribunal podigao protiv nekadašnjeg predsednika Republike Srpske.
Takođe ukazuju da je na slobodi još ostao Ratko Mladić, komandant vojske RS, tražen zbog uloge u borbama oko Srebrenice kada je ubijeno oko 8.000 muslimana.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši