BiH u robnom prometu sa inostranstvom ostvarila trgovinski deficit od četiri milijarde i 628 miliona KM

SARAJEVO, BiH je u prvih šest mjeseci ove godine u robnom prometu sa inostranstvom ostvarila trgovinski deficit od četiri milijarde i 628 miliona KM – izjavio je danas direktor Agencije za statistiku BiH Zdenko Milinović.

On je na konferenciji za novinare u Sarajevu rekao da je BiH u prvih šest mjeseci ove godine ostvarila izvoz u vrijednosti od tri milijarde i 349 miliona što je 17 odsto više nego u istom periodu prethodne godine.

“U tom periodu ostvaren je uvoz u BiH od sedam milijardi i 977 miliona KM što je za 23,9 odsto više nego u istom periodu prethodne godine”, rekao je Milinović dodajući da je procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio 42 odsto.

Prema njegovim riječima, BiH je u junu ostvarila izvoz od 614 miliona KM, a uvoz od milijardu i 426 miliona KM, dodajući da je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 43,1 odsto.

Milinović je rekao da je suviše rano da bi se moglo predvidjeti koliko će do kraja godine iznositi spoljnotrgovinski deficit BiH.

“Kada vidimo efekat potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i oslobađanja od carina robe iz EU moći ćemo reći kako će se to reflektovati na BiH. U narednom periodu može doći do velikih izmjena uvoza i izvoza u odnosu na dosadašnji period”, rekao je Milinović.

Cijene proizvoda i usluga, koji se koriste za ličnu potrošnju u BiH, u junu su u odnosu na maj u prosjeku porasle za 0,9 odsto, rekao je Milinović.

On je istakao da je godišnja inflacija u BiH u junu iznosila 9,6 odsto što je više nego u Hrvatskoj, gdje je 7,6 i Sloveniji sa sedam odsto, ali manje nego u Srbiji, gdje je iznosila 14,9 odsto.

“Najviše su porasle cijene prevoza za četiri odsto, rekreacije i kulture za dva odsto, te hrane i bezalkoholnih pića, stanovanja, vode, električne energije, plina i drugih energenata, namještaja kućanskih uređaja, alkoholnih pića i duvana, te ostalih dobara i usluga”, rekao je Milinović.

Pročitaj više:  Vidović: Testna faza nove fiskalizacije kreće u februaru

On je pojasnio da je porast cijena prevoza najviše uzrokovan povećanjem cijena goriva, usluga održavanja i popravke putničkih vozila, te avionskog prevoza i karata za gradski prevoz.

“Za samo mjesec dana dizel je poskupio za 7,05 odsto, a bezolovni benzin od 95 oktana za 4,15 odsto. Cijene maziva i goriva od početka godine porasle su za 16,1 odsto”, dodao je Milinović.

On je napomenuo da su porasle i cijene održavanja i popravki stambenih jedinica, te snabdijevanje vodom, ali je zabilježen i rast cijena hrane za 0,58 odsto.

“Od početka godine hrana je poskupjela za 7,75 odsto, a bezalkoholna pića za 1,55 odsto. U tom periodu je hljeb poskupio skoro 16 odsto, meso za 6,48 odsto, ulje i masnoće za 8,14, a voće za 28,65 odsto”.

Prema njegovim riječima, cijene u junu ove godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine više su za 9,6 odsto, dok je dvanaestomjesečni rast cijena u prosjektu bio pet odsto.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts