BANJALUKA,Besplatna pravna pomoć u šestomjesečnom periodu pružena je za 5 415 radnika, od kojih su 1 892 ili 35 odsto bile žene, izjavila je generalni sekretar Saveza sindikata Republike Srpske /RS/ Velka Odžaković.
“Najčešće kršena prava radnika su ona koja se odnose na neisplaćivanje plata i regresa, neuplaćivanje doprinosa, otpremnine, toplog obroka, troškova prevoza, veliki broj prekovremenih radnih sati, nepoštivanje prava na odmore i odsustva, kršenje prva na porodiljski dopust i propisa na zaštiti na radu, mobinga, kao i nedozvoljavanje sindikalnog organizovanja”, precizirala je Odžakovićeva.
Ona je na konferenciji za novinare u Banjaluci istakla da bi vrijednost pružene pravne pomoći, na ime advokatske tarife iznosila 247. 210 KM, što bi, da ova pomoć nije besplatna, radnici morali platiti.
Odžakovićeva je dodala da je zaštita sindikalnih prava veoma loša, da ih je putem suda teško štititi, kao i da se kršenje ovih prava najčešće ogleda u zabrani organizovanja sindikata i otpuštanju sindikalnih aktivista.
Predstavljajući šestomjesečni izvještaj o kršenju radničkih i sindikalnih prava i pružanju pravne pomoći radnicima, Odžakovićeva je istakla da su šikaniranju na radnom mjestu posebno izloženi mladi radnici, koji se prvi put zapošljavaju, te oni stariji od 50 godina i lica sa invaliditetom, od kojih se zahtijevaju sve veće norme.
“U šest mjeseci za pomoć su nam se obratile i četiri trudnice koje su radile na crno i otpuštene su onog trena kada je poslodavac saznao da su u drugom stanju”, rekla je Odžakovićeva.
Ona je dodala da radnici koji se žale na svoje poslodavce kriju svoj identitet da ne bi imali problema sa nekim novim poslodavcima.
Odžakovićeva je ocijenila da su zakoni i kolektivni ugovori “solidni”, ali da je problem u tome što se ne provode i naglasila da su sankcije za prekršioce radničkih prava neadekvatne.
Kao negativan primjer, Odžakovićeva je navela preduzeće “Mladost” iz Mrkonjić Grada u kojem već mjesec dana radnici štrajkuju, jer rade prekovremeno, a nemaju ni minimalnu platu od 250 KM, niti im se uplaćuju doprinosi i zdravstveno osiguranje.
“Ima i pozitivnih primjera u kojima preduzeća na sindikat gledaju kao na partnera s kojim rješavaju sve eventualne nesporazume”, naglasila je Odžakovićeva.
Ona je dodala da će podsticaj za veću zaštitu radničkih i sindikalnih prava biti i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sudskim taksama, koji je nedavno usvojen, a na osnovu kojeg su radnici oslobođeni plaćanja sudske takse, koja je u šest mjeseci radnike koštala 59.800 KM
Komentariši