I poslje pregovora, pregovori

ŽENEVA, Pregovori o liberalizaciji svjetske trgovine propali su juče zbog neslaganja između SAD s jedne,  i Indije i Kine, s druge strane, oko otvaranja poljoprivrednog tržišta ove dvije zemlje.
  “Razgovori su krenuli veoma razočaravajućim pravcem”, kaže američka trgovinska  predstavnica Suzan Švab, optužujući Kinu i Indiju da su potkopale teško izboreni paket dogovorenih kompromisnih rješenja, izvještava DPA.
  Švab naglašava da su SAD učinile velike ustupke, naročito u pogledu uklanjanja subvencija na sektoru pamuka.
  Mnogi predstavnici zemalja članica na pregovorima u Ženevi, naročito oni iz zemalja u razvoju, ipak imaju razumjevanja za stav Kine i Indije, ističući da s obzirom na ogroman broj siromašnih za koje ove dve zemlje treba da se pobrinu, njihova poljoprivredna i prehrambena bezbjednost treba dodatno da se ojačaju, a ne da se slabe uvozom jevtinih poljoprodukata sa Zapada.
  Interesantno je da kineski ministar trgovine Čen Deming izražava žaljenje zbog “tragičnog neuspjeha” pregovora, do kojeg je, po njemu,  došlo zbog razlika u stavovima samo dve zemlje – SAD i Indije. Čen tvrdi da su pregovori  propali uprkos kineskoj fleksibilnosti i spremnosti na kompromise.  
  Komesar EU za trgovinu Piter Mendelson apelovao je do posljednjeg trenutka da se postigne dogovor, upozoravajući na “zastrašujuće perspektive” ukoliko do njega ne dođe. Pošto su pregovori već propali, ima se utisak da je predstavnicima EU nešto lakše makar zbog toga što oni nisu vinovnici neuspjeha.
  EU je odmah objavila da pošto nije postignut opšti sporazum o liberalizaciji trgovine, ne važi ni dogovor sa južnoameričkim izvoznicima banana od prije nekoliko dana o sniženju uvoznih carina Unije za ovo voće sa dosadašnjih 176 na 114 evra po toni do 2016.
  Međutim, zamjenik ekvadorskog ministra trgovine Eduardo Egas insistira da obećanje EU nije bilo uslovljeno uspjehom opštih trgovinskih pregovora i prijeti “zakonskim mjerama”.
  Japanski ministar Jasuo Fukuda izražava razočaranje neuspjehom pregovora u Ženevi i naglašava da će njegova  zemlja, u saradnji sa drugim članicama STO, nastojati da do sporazuma ipak dođe, iako su izgledi da se to desi do kraja ove godine znatno umanjeni.
  S druge strane, japanski poljoprivrednici su pozdravili neuspjeh pregovora, jer su se plašili da bi dogovor vodio gušenju domaćeg agrara poplavom jeftine uvozne hrane.
  Mada se eventualni nastavak pregovora najavljuje za nastupajuću jesen, po mišljenju novozelandskog ministra trgovine Fila Gofa poslje ženevskog neuspjeha, sporazuma o liberalizaciji svjetske trgovine neće biti bar do druge polovine naredne godine.
  Novozelandske organizacije poslovnih ljudi apeluju na vladu da u ovakvim uslovima pojača napore na ugovaranju predloženih bilateralnih trgovinskih sporazuma sa Južnom Korejom, Japanom i SAD, kao i da se još više založi za slobodniju trgovinu u Organizaciji za azijsko-pacifičku ekonomsku saradnju (APEC), koja broji 21 članicu.
  Australija i Čile su danas objavile da će i poslje neuspjeha  u Ženevi,  globalni trgovinski pregovori biti nastavljeni, s tim što bi zemlje “srednje veličine” mogle da oforme novi pregovarački front.
  Tokom posjete Australiji, gde je potpisan ugovor o slobodnoj trgovini između ove zemlje i Čilea, čileanski ministar spoljnih poslova Alehandro Foksli rekao je kako se u Ženevi pojavila svijest o “ogromnoj srodnosti” interesa između zemalja kao što su Australija, Novi Zeland, Kanada, Južna Koreja, Singapur, Brazil, Meksiko, Kostarika i Čile.
  Po Foksliju, ta grupa zemalja mogla bi u budućnosti da “popuni prazninu” i da se potrudi da se u svjetskim trgovinskim pregovorima postignu rezultati svakako bolji od onih koji nisu ostvareni u Ženevi.
  Australija i Čile dogovorili su se da unaprijede trgovinsku razmjenu, trenutno vrijednu 850 miliona dolara godišnje. Obje zemlje su veliki izvoznici sirovina, kao i vina i drugih poljoprivrednih proizvoda, a Australijanci su i četvrti po značaju investitori u čileansku privredu, koja posljednjih godina ostvaruje privredni rast od preko pet odsto godišnje.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts