Novi Vrbas za stari sjaj

BANJALUKA, Nekadašnja drvna industrija “Vrbas” iz Banje Luke, pod novim nazivom Nova drvna industrija “Vrbas” i s novim rukovodstvom, počela je s radom s ambicioznim poslovnim planovima.
Proizvodni program je za sada nepromijenjen i sastoji se iz pet cjelina, i to pilanska prerada, proizvodnja masivnog namještaja, pogon furniranog pločastog namještaja, pogon enterijera, te pogon tapetarije, s pratećom infrastrukturom, koja se nalazi u krugu fabrike, na 250.000 kvadratnih metara.
Tehnički direktor Nove drvne industrije “Vrbas”, Stanislava Vlatković-Ševo kaže da je prva s radom počela pilana, u junu ove godine, ali da se još proizvodi isključivo za potrebe fabrike.
– Odnedavno je počeo s radom i pogon za proizvodnju masivnog namještaja, a uskoro ćemo imati i gotove proizvode iz masiva koje ćemo ponuditi tržištu. Zadržali smo istu djelatnost, s tim da će biti dopunjena novim, modernim i atraktivnim proizvodima – istakla je Vlatković-Ševo. Po njenim riječima, trenutno je zaposleno 240 radnika, s tim da je akcenat na zapošljavanju bivših radnika “Vrbasa”, što je u skladu sa ugovorom o prodaji. Ona je dodala da je plan da se u narednom periodu zaposli do 350 radnika. Proizvodi će biti plasirani na tržišta Srbije, Hrvatske i ostalih zemalja bivše Jugoslavije, a u toku su pregovori i s pojedinim kompanijama iz evropskih zemalja.
– Tržište bivše Jugoslavije za nas je primarno i na neki načim već pokriveno. Saradnja je ostvarena i sa firmama na italijanskom, ruskom i turskom tržištem, a prije nekoliko dana u posjeti nam je bio i budući partner iz Egipta. Više od 50 odsto proizvodnje biće namijenjeno za izvoz, jer naše tržište je malo da bismo se mogli na njega bazirati – rekla je Vlatković-Ševo.
“Vrbas” je jedno od rijetkih preduzeća u Republici Srpskoj koje je tokom stečajnog postupka, otvorenog 2006. godine, nastavilo da posluje, poveća broj radnika pa čak i izveze robu u vrijednosti od milion i po evra. Prodato je na trećoj licitaciji za 18 miliona maraka laktaškoj “Niskogradnji” koja je sa 7,3 miliona maraka potraživanja bila najveći povjerilac banjolučke drvne industrije. Ocjene su da se radi o jednoj od najboljih prodaja kada su u pitanju preduzeća u stečaju, ali i privatizacija državnih firmi. Novi vlasnik do sada je uložio nekoliko miliona evra u sanaciju objekata, vodovodne i kanalizacione mreže, trafo-stanica, kotlovskih postrojenja, ventilacionih sistema, energetske i hidro mreže.
– Znatna sredstva su uložena i već šest mjeseci traju sanacije na objektima i opremi. Najviše je uloženo u infrastrukturu koja je kompletno nanovo rađena, kao i u sanaciju građevinskog dijela objekata. Velike aktivnosti se provode, s ciljem vraćanja “Vrbasa” na mjesto koje je imao na tržištu bivše Jugoslavije – objasnila je Vlatković-Ševo. Ona je dodala, da sudeći po dosadašnjoj reorganizaciji preduzeća i radovima koji su u toku, ali i proizvodnji koja je uveliko počela, Nova industrija “Vrbas” biće moderna fabrika za proizvodnju namještaja.
– U toku su pripreme za zagrebački sajam koji će biti održan u oktobru, te beogradski u novembru, na kojima planiramo da se predstavimo s novim proizvodima, a sve s ciljem vraćanja starog sjaja i mjesta vodećeg lidera u proizvodnju namještaja. Održali smo prisustvo na tržištu, ali i dalje ga moramo nadograđivati. U toku su pregovori za opremanje jednog objekta u Banjoj Luci, veličine šest hiljada kvadratnih metara, što će biti izuzetno značajan posao, na naše veliko zadovoljstvo. Na taj način ćemo i sebi i drugima dokazati da možemo raditi velike poslove – kaže Vlatković-Ševo.
Radnici “Vrbasa”, među kojima je i Duško Borojević, očekuju bolje dane.
– Proizvodnja teče uzlaznom putanjom. Za sada je dobro, ali mi se nadamo i boljem. Za 35 godina, koliko radim u “Vrbasu” nikada nisam izgubio vjeru u ovu fabriku. Slično razmišljaju i njegove kolege, koje zbog teških dana koji su sada uveliko iza njih još uvijek sa zebnjom daju prognoze.
– Već 25 godina radim na poslovima održavanja pilane. Ja sam lično polovično zadovoljan, jer još uvijek ima propusta, koji će se nadam se u skorijoj budućnosti popraviti nabolje – kaže Zoran Trivić. Ljiljana Jošić, koja je u Vrbasu stekla 21 godinu radnog staža, takođe ističe da je zadovoljna, te se nada boljim danima, kakve pamti iz ranijeg perioda.
A penziju, za godinu dana, planira da u “Vrbasu” dočeka i Zdravko Barišić koji je sa zadovoljstvom, kaže, dočekao ponovno pokretanje proizvodnje u fabrici, u kojoj je proveo radni vijek.
Dugovi “Vrbasa” u momentu otvaranja stečajnog postupka iznosili su 40 miliona maraka, što je za 15 miliona maraka prevazilazilo procijenjenu vrijednost imovine. Svim zaposlenim potraživanja su isplaćena sto odsto. Fokus

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts