Zakon o koncesijama BiH i posebni prateći Pravilnik imaju dosta nejasnoća

SARAJEVO,  Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević smatra da Zakon o koncesijama BiH, kao i posebni prateći Pravilnik, imaju dosta nejasnoća zbog čega nije moguće jasno definisati nadležnosti ovog ministarstva.

“Zakon i Pravilnik imaju dosta nejasnoća oko jasne procjene javnog interesa i donošenja odluke o predmetu i vrsti koncesije tako da nadležnost Ministarstva nije precizno definisana i ta bi se nejasnoća trebala otkloniti”, rekao je Zirojević.

On naglašava da Ministarstvo, kada se koncesiono dobro prostire na teritoriji oba entiteta, treba da vodi računa da se dodjela koncesija vrši planski i da se koordiniraju aktivnosti u cilju zaštite od uništavanja prirodnih dobara.

“Činjenica je da država ima koordinirajuću ulogu u područjima poljoprivrede, energetike, zaštite okoline i korištenja prirodnih resursa i turizma, te da za sve ono što nije u isključivoj nadležnosti države planove i procedure stvaraju i provode entiteti”, pojasnio je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Zirojević je podsjetio da Zakon o koncesijama, koji je donesen 2002. godine i čiji je predlagač bilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, propisuju način i uslovi pod kojima se mogu dodjeljivati koncesije u BiH.

On je naveo da se ovim zakonom propisuju uslovi pod kojima se domaćim i stranim pravnim licima mogu dodjeljivati koncesije u sektorima koji su, po Ustavu BiH i zakonima BiH, u mjerodavnosti BiH, i u slučaju predstavljanja međunarodnog subjektiviteta BiH, kao i kada se koncesiono dobro prostire na teritoriji FBiH i RS.

Prema njegovim riječima, to se posebno odnosi na osiguranje infrastrukture i usluga, eksploataciju prirodnih resursa i objekata koji služe njihovom iskorištavanju, zatim na finansiranje, projektovanje, izgradnju, obnovu, održavanje ili rukovođenje radom infrastrukture, te objekata i uređaja koji su u vezi sa njom.

“Istim Zakonom je propisano da Savjet ministara BiH donosi odluke o vrsti i predmetu koncesije, kao i obimu koncesije koja se dodjeljuje a potvrđuje je Parlamentarna skupština BiH”, naveo je Zirojević.

Pročitaj više:  Spoljni dug Hrvatske skoro 46 milijardi evra

On je dodao da je posebnim Pravilnikom propisano da se u slučaju samoinicijativne ponude, odnosno kada ne postoji javni poziv za dodjelu koncesije, ponuđač neposredno, prijedlogom za dodjelu koncesije, obraća nadležnom ministarstvu.

“Ukoliko se koncesiono dobro prostire na teritoriji FBiH, RS ili Brčko distrikta, ponuđač može prijedlog podnijeti i putem nadležnog ministarstava entiteta ili organa Distrikta, a u narednim fazama nadležno ministarstvo procjenjuje da li postoji javni interes i pristupa pregovorima”, zaključio je Zirojević. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts