BEOGRAD, Srbija je u prvoj polovini ove godine uvezla robu u vrijednosti od 11,92 milijarde dolara, gotovo duplo više nego što je izvezla. Pored energenata, vozila, industrijskih mašina, koji čine više od trećine ukupnog uvoza, granicu je prelazila i roba koju Srbija ima napretek. Tako se nisu štedjele devize ni za krompir, luk, pasulj, šljive, jabuke, šećer. Uvoze se čak i razne etikete, plastična roba, vještačko cvijeće, dugmad…
Mada u spoljnotrgovinskoj razmjeni jedino u agraru bilježi suficit, odnosno veći izvoz od uvoza, u periodu januar-jun, Srbija je izdvojila 749,5 miliona dolara za uvoz poljoprivrednih artikala.
Na uvoznoj strani, inače, dominira grupa tradicionalno “nekonkurentnih” proizvoda, kao što je sirova kafa, za koju je izdvojeno 44,8 miliona dolara. Za banane je “otišlo” 36 miliona dolara, pomorandže 21,4 miliona… Ali, pored toga, Srbija je za povrće i voće izdvojila 197,1 milion dolara, a istovremeno izvezeno ih je za oko milion dolara više, odnosno za 198 miliona dolara. Samo uvoz povrća i voća u prvom polugodištu ove u odnosu na isti period 2007.godine, povećan je za 49 odsto.
I mada je, recimo, šećer prvi na izvoznoj listi Srbije, za prvih šest mjeseci ove godine uvezeno je šećera i proizvoda na bazi šećera u vrijednosti od 23 miliona dolara.
– Liberalizovano tržište, posebno agrarnih proizvoda, dozvoljava nekontrolisan uvoz i robe koje u Srbiji ima napretek – potvrđuje Branislav Gulan, saradnik PKS. – Nigdje kao kod nas uvoz i izvoz poljoprivrednih proizvoda nije tako prepušten nekontrolisanoj stihiji tržišta. Država, naprosto, ne želi da se mješa. Administrativne mjere nisu dobre, ali mora da postoji kontrola. Tako se ne bi dešavalo da uvozimo i bacamo devize čak i za onu robu koja je naš glavni izvozni adut.
Mada je, dodaje Gulan, Srbija ostvarila suficit od 124 miliona dolara kod poljoprivrednih proizvoda, malo je tržišta zapravo osvojeno. Jer, oko 60 odsto te robe plasira se u zemlje bivše Jugoslavije. Dakle, tržišta su nasljeđena, vrlo malo je novih.
Što se tiče robe široke potrošnje, najviše je u Srbiji, u prvih šest mjeseci ove godine, uvezeno električnih aparata i uređaja za 463 miliona dolara, telekomunikacionih uređaja za 306 miliona dolara, za fotoaparate i časovnike izdvojeno je 39,1 milion dolara…
Uvozna odjeća Srbiju je koštala 237, a obuća 130 miliona dolara. Za kožu i krzna u ovom periodu Srbija je platila oko 66 miliona dolara, dok je gotovo pet puta više vredio uvoz raznih prediva i tkanina – 314 miliona dolara. U prvom polugodištu ove godine granicu je prešlo i namještaja za 85,1 milion dolara.
Na kupovinu eteričnih ulja, parfimerijskih i toaletnih preparata potrošeno je oko 204 miliona dolara, dok je za uvoz lijekova i raznih medicinskih proizvoda “otišlo” znatno više deviza – 345 miliona dolara.
ENERGENTI PREDNJAČE
LISTA prvih 100 proizvoda u uvozu pokazuje da je nafta ubjedljivo na prvom mjestu. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, od početka 2008. godine, zaključno sa junom, za uvoz nafte i naftnih derivata izdvojeno je 1,38 milijardi dolara, za drumska vozila 1,05 milijardi dolara, dok je prirodni gas “koštao” 635 miliona dolara. Za kupovinu gvožđa i čelika plaćeno je 597, za industrijske mašine 581 milion dolara.Večernje novosti
Komentariši