BRISEL, Sadašnja prehrambena kriza u svijetu će trajati, najverovatnije, tri do četiri godine, izjavila je u Briselu izvršna direktorka agencije Svjetskog programa za hranu Ujedinjenih nacija (UN) Žozet Šeran.
Ona se u srijedu, zajedno sa ostalim predstavnicima organizacije UN, sastala sa članovima Evropskog parlamenta koji su ponovili da će podržati prijedlog da Evropska Unija (EU) zemljama trećeg svijeta pruži pomoć u visini od milijardu evra radi ublažavanja prehrambene krize.
“Moramo pregovarati brzo i doneti odluku, jer milijarda evra neće riješiti prehrambenu krizu”, rekao je španski evroposlanik i član parlamentarnog Odbora za razvoj Žozep Borel.
Plan te pomoć usvojila je ranije Evropska komisija, ali ga još moraju podržati evroposlanici i zemlje članice.
Novac bi trebalo da bude obezbjeđen iz neiskorišćenih budžetskih sredstava EU za poljoprivredu, pri čemu će dio sredstava biti upotrebljen direktno za kupovinu prehrambenih proizvoda, a ostatak za podršku uzgajanju poljoprivrednih proizvoda u siromašnim zemljama.
Zemljama u razvoju bi ta novčana pomoć trebalo da pomogne u rješavanju sadašnjih teškoća prouzrokovanih rekordno visokim cijenama hrane i nafte.
Još uvek, međutim, postoje nejasnoće u vezi sa načinom na koji će ta pomoć biti obezbjeđena, a situacija nije jasnija ni poslje sastanka u srijedu evroposlanika i predstavnika ključnih agencija UN, objavile su svjetske novinske agencije.
Neke zemlje, prije svega Njemačka, imaju problem sa realizacijom programa te pomoći , jer se neiskorišćeni novac iz fondova Unije obično vraća zemljama članicama, izvestio je Rojters.
Usmjeravanje tog novca za realizaciju nekih drugih projekta, prema mišljenju eksperata, ne bi bilo legalno.
Poslanici evropskog parlamenta će o tom predlogu glasati idućeg mjeseca, a kada će o tom planu raspravljati ministri zemalja – članica Unije za sada se ne zna.
Visoke cijene hrane iza kojih, u velikoj mjeri, stoji povećana tražnja u najmnogoljudnijim i brzo razvijajućim zemljama u razvoju, kao što su Kina i Indija, ove godine imaju uticaj na stotine miliona ljudi, zbog čega je u nekim državama već došlo do nemira i nestabilnosti, ukazuje se u agencijskim izveštajima.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši