Osumnjičene uprave tri firme

SARAJEVO, Finansijska policija FBiH juče je Tužilaštvu Kantona Sarajevo podnijela izvještaj o počinjenim krivičnim djelima protiv menadžmenta Agencije za privatizaciju FBiH (APF), menadžmenta “Stanić Investa” iz Kreševa, koji je kupio firmu “Feroelektro”, te protiv Uprave i Nadzornog odbora “Feroelektra” Sarajevo.
 
Ovo je juče potvrdio Zufer Dervišević, glavni federalni finansijski inspektor. On, pak, nije želio reći protiv kojih je osoba podnesena krivična prijava.
“Izvještaj je podnesen zbog neizvršavanja obaveza iz kupoprodajnog ugovora, davanja nekretnina ‘Feroelektra’ pod hipoteku i podizanja kredita za treća lica, te zbog korištenja objekata odmarališta u Neumu, koji nije bio predmet privatizacijskog ugovora”, rekao je Dervišević. Naglasio je da je APF imala pasivan odnos prema ovome, te da nije pratila izvršenje ugovora i nije poduzimala radnje koje bi navele kupca na izvršenje ugovora.
Prema preliminarnom izvještaju Finansijske policije FBiH, o kontroli “Feroelektra”, koja je obuhvatila period od zaključenja kupoprodajnog ugovora 2004. godine sa “Stanić Investom” do danas, kupac nije uložio 20,8 miliona KM i nije ni započeo obavezu zapošljavanja 250 radnika. Zbog ovoga je APF imala pravo naplatiti penale od 27,8 miliona KM, ali to nije učinila, te je mogla posegnuti za instrumentima prinude u cilju izvršenja ugovora i na kraju je imala pravo raskinuti ugovor.
U izvještaju o kontroli takođe je navedeno da je 50 odsto prometa “Feroelektra” ostvareno od zakupa koji je davan bez kriterija, te da su cijene zakupa bile od tri do 10 KM po kvadratu. Uprava “Feroelektra” nije iz bilansa isključila odmaralište u Neumu, već je u 2006. i 2007. godini u njega ulagano i ostvarivan je prihod. Inspektori su utvrdili i da hipoteka na imovinu “Feroelektra”, stavljena po osnovu kredita od 4,8 miliona KM koji je uzela firma “Barit” Kreševo, nije u skladu s kupoprodajnim ugovorom.
Takođe, “Feroelektro” je od privatizacije uzastopno iskazivao gubitke, a Nadzorni odbor nije predlagao pokriće gubitka, pa ni Skupština društva nije donosila odluke vezane za to pitanje.
Ganić i Okuka bez komentara
Enes Ganić, direktor APF-a, rekao je da ne bi ništa komentarisao, jer nije dobio izvještaj o počinjenim krivičnim djelima, te da ne zna o kojem je menadžmentu riječ, “s obzirom na to da nije bio na čelu Agencije kada je potpisan kupoprodajni ugovor”. Ni Đoko Okuka, izvršni direktor “Feroelektra”, u ime “Stanić Investa”, nije obaviješten o izvještaju, te ga nije mogao komentarisati, dodavši da svako treba da radi svoj posao. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts