Američki plan finansijske sanacije suočen sa otezanjem

NJUJORK, Arhitekti plana finansijske sanacije vrijednog 700 milijardi dolara pozvali su američke poslanike  da brzo djeluju ili će se suočiti sa teškim ekonomskim posljedicama, dok svjetske berze već drugi dan za redom doživljavaju pad vrijednosti usljed sve jačih strahovanja da bi spašavanje moglo biti odgođeno.

 Američki ministar financija Henry Paulson rekao je senatorima tokom petosatnog saslušanja, da je sanacija “žalosna” i “neugodna” ali i potrebna kako bi suzbila duboku recesiju i obnovila povjerenje u finansijska tržišta.

Dok je on govorio američka centralna banka Federal reserve bila je prinuđena ubaciti još 2 milijarde dolara u poremećeni finansijski sistem.
Nakon što su zastupnici skeptički reagovali suočeni sa golemom veličinom predložene sanacije i nedostatkom pojedinosti o njoj, američke berze su zabilježile pad vrijednosti akcija od oko 1,5 odsto zbog neizvjesnosti oko toga kada i kako će Washington djelovati.

Predsjednik Odbora za finansije Predstavničkog doma američkog Kongresa Barney Frank upozorio je da plan možda neće biti usvojen do ponedjeljka.

Finansijska kriza u Sjedinjenim Državama postala je pitanje broj 1 pred predsjedničke izbore 4. novembra i mnogi  koji žele biti ponovo izabrani u Kongres nastoje izgledati oprezno.

Sanacija koja bi mogla biti do sada najveća u povijesti Sjedinjenih Država koštala  bi svakog Amerikanca 2,300 dolara.

Zakon koji predlaže administracija predsjednika Georgea W. Busha bi omogućio vladi da kupi loše hipotekarne kredite i druge rizične investicije banaka i finansijskih institucija što bi ih finansijski ozdravilo i omogućilo da i dalje posuđuju novac.

Jačanje problema na berzama je samo dio ekonomske pustoši za koju su predsjednik Centralne banke Ben Bernanke i Paulson rekli senatorima da će uslijediti ukoliko Kongres bude oklijevao prihvatiti prijedlog administracije za spašavanje uzdrmanih financijskih institucija.

Pročitaj više:  Počele pripreme za izradu budžeta Brčko distrikta za 2017. godinu

Bez sanacije Paulson i Bernanke su ocrtali strašan scenarij: ni kompanije niti potrošači neće moći posuđivati novac, a najveća svjetska privreda će se praktično zaustaviti.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts