Republikanci srušili plan

VAŠINGTON , Skoro postignuti dogovor u Kongresu u vezi sa 700 milijardi dolara vrijednim paketom pomoći američkom finansijskom sistemu pao je u vodu nakon žestokih sukoba koji su izbili na sastanku predsjednika SAD Džordža Buša i kandidata za tu funkciju Baraka Obame i Džona Mekejna s kongresmenima.
Iako je prvobitno saopšteno da su demokrate i republikanci u Kongresu postigli načelan sporazum do obrta je došlo usljed promjene stava Mekejna prema Vladinom prijedlogu za sanaciju finansijskog sistema.
Suprotno saopštenju iz njegovog kabineta da Mekejn na sastanku u Bijeloj kući nije ni napao, ni podržao prijedlog, učesnici razgovora kažu da se republikanski predsjednički kandidat založio za sasvim novi pristup rješavanju problema finansijskog sistema.
Na sastanku, opisanom kao nadmetanje u galami, predstavljen je i novi plan grupe zastupnika republikanaca u Kongresu koji se bitno razlikuje od Vladinog.
Mekejn je izjavio da u Kongresu postoji legitimna zabrinutost zbog visoke cijene Vladinog plana, koju će podmiriti poreski obveznici, što je bila i osnova razmimoilaženja unutar Republikanske stranke.
Američki kongresmeni su stoga od Buša zatražili da unese bitne promjene u ranije predloženi Vladin plan. Taj zahtjev se, u suštini, svodi na to da se Vladin paket podijeli na tri dijela, s tim što bi prva tranša od 250 milijardi dolara bila dodijeljena odmah, a nešto kasnije još 100 milijardi.
Preostalih 350 milijardi dolara bi, sudeći prema tom prijedlogu, trebalo da se iskoristi tek u maju naredne godine, kada će na vlasti biti nova američka administracija.
Predstavnici Demokratske stranke kažu da neće odustati od pregovora, ali da neće ni podržati zakon koji nema čvrstu podršku obje stranke.
“Ako se dio republikanskih zastupnika nastavi protiviti prijedlogu Vlade, neće biti zakona”, kazao je Berni Frenk, zastupnik demokrata u Kongresu.
Prethodno su zbog opasnosti od panike na finansijskim tržištima ključni republikanski i demokratski zastupnici objavili da su postigli načelni dogovor o 700 milijardi dolara pomoći finansijskoj industriji.
Najavili su da će ga predstaviti Bušovoj administraciji izrazivši nadu da će se o njemu glasati u roku od nekoliko dana.
Suština plana predviđa da Vlada otkupljuje loše plasirana sredstva finansijskih kompanija u krizi kako bi spriječila njihovu propast i otklonila opasnost od izbijanja teške recesije.
“Sada mislim da zaista imamo plan koji bi mogao proći Kongres, Senat i biti potpisan od strane predsjednika”, rekao je republikanski senator Bob Benet.
Predsjednik Odbora za bankarstvo senator Kris Dod nakon dvočasovnog sastanka je rekao da su uvjereni da mogu brzo djelovati.
Američki ministar finansija Henri Polson ponovo je zatražio od Kongresa da hitno odobri Vladin plan.
“Postoje otvorena pitanja koja treba riješiti i mi činimo sve da ih riješimo”, navodi Polson.
Većina analitičara u Vašingtonu ipak vjeruje da će se sve nedoumice u vezi sa spornim Vladinim paketom razriješiti do kraja ovog vikenda i da će se do tad pronaći konačno rješenje.
Neočekivana zbrka izazvala je haos na evropskim i azijskim berzama. Američki dolar naglo je oslabio prema najznačajnijim valutama, dok su centralne banke nastavile s upumpavanjem novca na tržišta kako bi ga stabilizovale.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts