Kako imućniji građani Srpske štite porodice i imovinu

BANJALUKA , Da bi zaštitili porodice, bogati građani Republike Srpske odlučuju se da u saradnji sa privatnim agencijama za bezbjednost svojoj djeci stave narukvice ili ogrlice sa čipom pomoću kojeg mogu da prate njihovo kretanje.

Ovakve usluge koštaju od 300 do 1.000 maraka zavisno od agencije, proizvođača i kvaliteta savremenih uređaja za lociranje i praćenje.
Uređaji za lociranje zasnovani su na sistemima za mobilne telekomunikacije i satelitsko nadgledanje.
Stručnjaci iz te oblasti navode da ovaj sistem zaštite osoba, vozila ili drugih predmeta ima svoje prednosti, ali i mane.
Dejan Jović, direktor službe za tehniku i inženjering u agenciji za obezbjeđenje i zaštitu “Sektor sekjuriti” kaže da se građani u posljednje vrijeme pojačano interesuju za ovakve usluge.
– Imamo u ponudi ovu uslugu, ali još je nemamo u komercijalnoj upotrebi. Prednost ovog sistema je što uvijek možete znati gdje je osoba koja sa sobom nosi uređaj za praćenje – rekao je Jović.
On je dodao da je ovaj sistem takođe pogodan za praćenje kretanja ekstremnih sportista, planinara, skijaša, a često se koristi i u pratnji bezbjednosnih vozila i torbi u kojima se prenose veće sume novca.
U agencijama koje se bave zaštitom i obezbjeđenjem navode da se uz upotrebu savremenih tehnologija za praćenje osoba, koje treba zaštiti, a zavisno od procjene njene ugroženosti koristi i niz drugih metoda.
Ne žele da navode imena svojih klijenata, jer su ona pod apsolutnom zaštitom, ali ističu da se radi o imućnim građanima koji su izloženi prijetnjama i reketiranjima.
Direktor Visoke škole unutrašnjih poslova RS i ekspert iz oblasti privatne bezbjednosti Milan Daničić ocijenio je da je u RS privatna bezbjednost u razvoju.
– Najveći pomak su napravile privatne kompanije koje ulažu najviše novca u zaštitne i bezbjednosne sisteme. U bankama i trezorima postoje sofisticirani biometrijski sistemi koji očitavaju podatke na osnovu otiska šake, prsta i oblika glave – naveo je Daničić i dodao da policija Srpske takođe u svom radu koristi najsavremenije tahnologije.
Prema podacima MUP-a RS, u prošloj godini nestale su 73 osobe, od kojih su 48 pronađene žive, a devetoro mrtvih. Najviše osoba prošle godine nestalo je na području Banje Luke. U 2008. godini prijavljene su krađe 241 vozila.
GPS pratioci
Britanske organizacije za brigu o djeci pokušavaju da uspostave pravila koja bi garantovala bezbjednost prilikom instalisanja sistema za njihovo pozicioniranje putem mobilnih uređaja. Oni žele da zakonski obavežu mobilne operatere da provjeravaju ko koristi sisteme praćenja kao i da li je dijete prethodno dalo dozvolu da može biti praćeno. Američka policija, uz pomoć GPS uređaja, radi zaštite žrtava nasilja prati kretanje prestupnika koji su pušteni na slobodu.Glas Srpske

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts