Kriza zahvatila Evropu

LONDON, Poslije krize, koja je tokom protekle sedmice zahvatila SAD zbog uzdrmanog finansijskog sektora, sve ukazuje na to da će ova nedjelja biti obilježena nastojanjima evropskih vlada da pronađu riješenje za veliki broj banaka kojima prijeti stečaj bez pomoći države.

Evropske zemlje nastoje da zaštite svoje privrede od poremećaja izazvanih kreditnom krizom, započetom u ljeto 2007. godine u SAD i njemačka vlada je juče saopštila da će garantovati sve privatne štedne uloge na računima.

Njemački kancelar Angela Merkel je nakon jučerašnjeg vanrednog sastanka vlade istakla da vlada neće dozvoliti da kriza u jednoj od najvećih kreditnih banaka u zemlji “Hipo-nekretnine” zarazi cijeli bankovni sistem.

“Pored pomoći banci `Hipo-nekretnine` vlada je usvojila stav da će pozvati na odgovornost sve one koji su neodgovorno vodili poslove. To dugujemo poreskim obveznicima u Njemačkoj. Željeli bi da kažemo ljudima da su im štedni ulozi bezbjedni, i da za njih garantuje federalna vlada”, istakla je Merkelova, prenosi Bi-Bi-Si.

Njemačko Ministarstvo finansija saopštilo je da se garancije vlade odnose na sve uloge, i to bez ograničenja.

Poslije sastanka njemačke vlade saopšteno je da je dogovoren paket pomoći za “Hipo-banku” od 50 milijardi evra.

Juče je francuska banka “BNP Paribas” prihvatila da kupi 75 odsto filijala poljuljane evropske finansijske grupacije Fortis, koje se nalaze u Belgiji i Luksemburgu.

Time će biti formirana jedna od najvećih evropskih banaka-štedionica, a vlade Belgije i Luksemburga zauzvrat postaju manjinski vlasnici banke “BNP Paribas”.

Lideri četiri najveće evropske ekonomije – Francuske, Njemačke, Italije i Velike Britanije – dogovorili su se na samitu održanom u subotu 4. oktobra u Parizu da sarađuju u pružanju pomoći poljuljanim finansijskim institucijama, ali se nisu obavezali na konkretni paket pomoći sličan onom koji je odobren u SAD.

Pročitaj više:  Rast finansijskog lizinga u Srbiji u 2013.

Pred samit lidera najvećih evropskih ekonomija direktor Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ Dominik Štraus-Kan izjavio je da Evropa mora da pokaže kako može da odgovori na finansijsku krizu na isti način kao i SAD.

Štraus-Kan je apelovao na Evropu da koordinira svoj odgovor na krizu, koja je prisilila SAD da odobri paket od 700 milijradi dolara pomoći finansijskom sektoru.

Nekoliko evropskih vlada je nedavno intervenisalo za spas ugroženih banaka, mada je i dalje prisutno neslaganje u vezi sa bilo kojom vrstom paketa finasijske pomoći bankama na nivou EU.

Analitičari ocijenjuju da samo Holandija podržava ideju da 27 zemalja EU izdvoji sredstva za zajednički fond pomoći od 300 milijardi evra, koji bi bio upotrebljen samo u slučaju da se ključna finansijska institucija neke od članica nađe u ozbiljnim poteškoćama.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts