Čubrilović: Postignuti najbolji uslovi za RS

BANJALUKA, Ugovorom o koncesiji između Vlade RS i austrijske kompanije “Štrabag” postignuti su najbolji uslovi za RS i teško da se može doći do boljeg ugovora, ocijenio je Nedeljko Čubrilović, ministar saobraćaja i veza RS.

Čubrilović smatra da se ovim ugovorom postiglo to da su rizici Vlade RS da plaća eventualne penale svedeni na najmanju moguću mjeru, a istovremeno garantuje brzu gradnju mreže autoputeva.

On je objasnio da će ključnu ulogu pri odlučivanju o gradnji svake dionice autoputa imati saobraćajna studija (zasnovana na protoku saobraćaja) i studije izvodljivosti, jer će se na osnovu njih donositi odluke o gradnji dionica.

“Vlada RS uvijek može da kaže da neće da gradi određenu dionicu jer joj nije isplativo i to je njeno ekskluzivno pravo”, objasnio je Čubrilović i dodao da studije “Štrabag” radi o svom trošku. Ako se pokaže da je izgradnja neke od dionica neisplativa, kazao je Čubrilović, u određenom trenutku Vlada može odustati, prolongirati početak njene gradnje ili promijeniti vrstu puta, a da pritom neće plaćati penale ili troškove izrada studija.

Prema njegovim riječima, cilj Vlade je izgradnja svih pet pravaca, a studije opravdanosti će pokazati da li su u ovom trenutku isplative, na osnovu čega će Vlada odlučiti o njihovoj gradnji.

Čubrilović je podsjetio da već postoje studija za dionicu Banjaluka – Gradiška koja pokazuje veliku isplativost kao i dionice Banjaluka – Doboj i Doboj – Jakeš.

“Ukoliko se bude gradila dionica u kojoj će biti nedostajućeg saobraćaja za njenu punu isplativost, Vlada će taj gubitak moći namiriti iz dobiti koje ostvaruje dionica Banjaluka – Gradiška koja se gradi iz drugih sredstava.

“Sve ostali rizici su na ‘Štrabagu'”, istakao je ministar Čubrilović.

Pročitaj više:  Najava događaja za petak, 20. avgust 2021. godine

On je kazao da je bitno istaći da će Vlada i “Štrabag” formirati zajedničko koncesiono preduzeće koje će biti 90 odsto u vlasništvu “Štrabaga”, a 10 odsto Vlade, te da će to preduzeće formirati još pet potpreduzeća za svaku dionicu autoputa sa istim odnosom.

“Štrabag’ je dužan da u svaku od tih novoformiranih firmi odmah uloži 15 odsto vrijednosti gradnje dionice što će ujedno biti i garant da neće otezati posao gradnje, a ujedno će mu to biti i garant za dobijanje kredita”, navodi ministar i dodaje da vrijeme koncesije počinje da teče od trenutka početka gradnje što će ih dodatno motivisati da što brže završavaju radove.

On je objasnio da je ovakva organizacija veoma značajna zbog finansiranja izgradnje, lakšeg praćenja kredita ali i raspodjele sredstava.

Ministar je kazao da će “Štrabag” do otplate svoje investicije uzimati profit od autoputeva, a da će se nakon otplate, do isteka koncesije, dobit dijeliti pola-pola. On je istakao da se po isteku koncesije sve dionice prenose na Vladu i to u stanju kakvom su bile neposredno po izgradnji.

“Rizik Vlade su i posljedice uzrokavane višom silom, koje su standard svuda u svijetu pri izradi ovakvih ugovora”, kazao je Čubrilović.

Što se tiče eksproprijacije, ministar je kazao da je taj postupak po sadašnjem zakonu izuzetno spor, ali da će to biti promijenjeno izmjenama i dopunama tog zakona.

“Procjena je da će za eksproprijaciju biti potrebno od tri do pet odsto cijene gradnje”, naveo je Čubrilović. Ta sredstva će se, dodao je Čubrilović, najvjerovatnije obezbijediti iz kreditnih sredstava za čije će se što povoljnije uslove založiti i austrijska kompanija.

“Ako ne budemo spremni da uvodimo koncesionare na vrijeme, onda možemo ući u probleme ako imamo sredstva a ne ulazimo u eksproprijaciju, ali isto tako nemamo nikakve obaveze ukoliko to ne uradimo zbog nedostajućeg novca”, istakao je Čubrilović.

Pročitaj više:  Samovolja pojedinih sudija u slučaju „Eko toplana“: Kontradiktorne presude dodatno zbunile Banjalučane

“Bitno je reći da je ugovorom definisano da je jednom dogovorena cijena za svaku dionicu fiksna i da se može mijenjati”, kaže ministar dodajući da će pored ovog osnovnog, postojati još niz ugovora koji definišu razne oblasti gradnje. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts