BRISEL, Najveći dio stanovnika Evropske unije sumnja u opravdanost kloniranja životinja namjenjenih ishrani, dok 67 odsto njih smatra da je ono opravdano ukoliko se koristi da bi se očuvale rijetke vrste, pokazuje istraživanje Evrobarometra.
Istraživanje je obavljeno na zahtjev Evropske komisije, koja je na taj način željela da provjeri kako da se postavi u ovoj oblasti, izvještava Rojters.
Da su dugoročni efekti kloniranja nepoznati smatra 84 odsto anketiranih stanovnika Unije, 58 odsto misli da nema opravdanja za kloniranje stoke namjenjene ishrani, dok bi 28 odsto to “u izvjesnim okolnostima” moglo da prihvati.
Evropska komisija je zatražila o ovom pitanju i mišljenje Evropske uprave za bezbijednost hrane (EFSA) i Evropske grupacije za etiku (EGE).
Kloniranje životinja je tehnologija u usponu u SAD i Evropi i, ukoliko bi se pokazala ekonomski isplativom, meso i drugi produkti kloniranih životinja mogli bi da uđu u lanac ishrane širom svijeta.
Dosad je klonirano na stotine životinja, uglavnom u SAD. Zvaničnici EU tvrde da Britanija i Njemačka podržavaju ovu praksu.
Ministarstvo poljoprivrede SAD (USDA) je u aprilu ove godine objavilo da u skorije vrijeme neće ukinuti dobrovoljni moratorijum na prodaju mesa i mlijeka kloniranih životinja.
U anketi Evrobarometra, 57 odsto ispitanika je iznjelo mišljenje da bi kloniranje moglo da bude opravdano i ukoliko povećava otpornost životinja na bolesti, dok je čak 86 odsto bilo mišljenja da bi od uključenja produkata kloniranih životinja u lanac ishrane korist imala prehrambena industrija.
Lobistička organizacija za zaštitu životinja Eurogrupa za životinje pozdravila je ovo istraživanje i apelovala na Komisiju da predloži zabranu kloniranja životinja namjenjenih ishrani.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši