Pušačima otežan svakodnevni život u kasnijim godinama

HELSINKI, Pušenje ne samo da skraćuje život, već ga i otežava u starijim godinama, ukazuje studija obavljena na Helsinškom univerzitetu.
 Istraživanje, kojim je bilo obuhvaćeno više od 1.600 Finaca, koji su praćeni tokom 25 godina, pokazalo je da oni koji su pušili u srednjim godinama u prosjeku umiru ranije i imaju slabiji kvalitet života u kasnijim godinama, prenosi Rojters.
 Probleme sa fizičkim funkcionisanjem u starosti imaju naročito muškarci koji su mnogo pušili u srednjim godinama. Njima je teže da pređu i kratke razdaljine, da se popnu uz stepenice ili se okupaju.
 Vođa istraživanja dr Arto Strandberg napominje da je većina pušača svijesna da cigareta može da im skrati život, ali malo njih razmišlja o tome da će svakog dana živeti sa posljedicama te navike.
 Ispitanici su na početku studije bili zdravi ljudi, starosti od 40 do 55 godina. Među njima, 37 odsto reklo je da nikad nisu pušili, 39 da su ranije pušili, a ostali su i dalje bili pušači. Tokom narednih 26 godina, većina pušača je u nekom trenutku ostavila cigaretu.
 Ispostavilo se da su oni koji su pušili u srednjim godinama pokazivali tendenciju ranijeg umiranja, pri čemu  su teški pušači (koji su konzumirali 20 i više cigareta dnevno) umirali u prosjeku čak 10 godina ranije od nepušača.
 Oni pušači koji su napustili tu naviku nakon što je studija počela ipak nikad nisu dostigli ispitanike nepušače u pogledu fizičkog funkcionisanja. Kako je takva promjena bar djelimično smanjila rizik od bolesti koje su posljedica pušenja i od prerane smrti,   dr Strandberg naglašava da je ostavljanje pušenja uvijek korisno.
  Što se ranije napusti pušenje, to bolje, a najbolje je nikad i ne postati pušač, zaključak je finskih stručnjaka.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts