BANJALUKA, Generalno vijeće Saveza sindikata Republike Srpske /RS/ potvrdilo je stav Saveza sindikata RS da u narednih deset do petnaest dana mora da bude postignut dogovor o povećanju najniže plate u Srpskoj.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić ponovila je zahtjev Sindikata da najniža plata bude najmanje 50 odsto od prosječne plate.
“Potpuno sam uvjerena da ćemo postići dogovor, jer su članovi ove organizacije velika armija ljudi. Ako ne bude postignut dogovor, spremni smo na sva legalna sredstva, bez imalo ustezanja. To je stav predstavnika Sindikata, a vjerujem da takvo mišljenje dijele i radnici u preduzećima koji žive loše”, rekla je Mišićeva novinarima nakon sjednice Generalnog vijeća.
Ona je istakla da pregovori podrazumijevaju kompromisna rješenja jedne i druge strane i ponovila da Sindikat zahtijeva 50 odsto prosječne plate, jer je to standard u svim zemljama u okruženju.
“Radnici koji rade u privredi ne mogu izdržati sa platom od 250 KM, 180 KM ili 300 KM, jer naprosto ta plata ne daje mogućnost da preživite”, rekla je Mišićeva.
Ona je naglasila da socijalni dijalog između poslodavaca, sindikata i Vlade RS u narednih 10 do 15 dana mora biti okončan i da najniža plata u RS mora biti povećana ističući da se “ne može odstupiti ni milimetar”.
Potpredsjednik Saveza sindikata RS za privredu Mile Ribić istakao je da je materijalni položaj zaposlenih u privredi RS veoma loš i da je potrebno učiniti sve da bi on bio poboljšan.
“Imamo jedan broj preduzeća u kojima nije loša situacija i ne možemo generalizovati i reći da je kod svih loše”, rekao je Ribić.
On je dodao da postoji i zloupotreba najniže cijene rada jer ona prerasta u osnov za isplatu plate, te da nekim poslodavcima ona postaje limit preko kojeg ne isplaćuju platu i misle da su time ispunili obaveze prema radniku.
Ribić je rekao da ne postoji razvijeno tržište radne snage, te da je u RS nezaposleno od 20 do 40 odsto radno sposobnog stanovništva.
Na sjednici Generalnog vijeća Saveza sindikata RS danas je razgovarano i o Prijedlogu zakona o štrajku i Zakonu o javnom okupljanju u RS.
Komentariši