Ponovo pali indeksi i akcije

LONDON, NJUJORK, TOKIO – Na većini svjetskih berzi tokom današnjeg trgovanja vodeći indeksi su osjetno pali, a pojeftinile su i dionice većine kompanija.
Na evropskim berzama indeksi su pali za više od jedan odsto jer su, nakon euforije izazvane mjerama vlada širom svijeta za suzbijanje finansijske krize, u fokus ulagača ponovno ušle recesijske prijetnje. FTSEurofirst 300 indeks vodećih evropskih dionica pao je 1,4 odsto, na 952 boda, nakon što je u ponedjeljak skočio rekordnih 10, a u utorak tri odsto.
– Nakon impresivnog rasta cijena dionica početkom sedmice, ulagači su se, čini se, vratili u stvarnost, a ona govori o tome da je recesija pred vratima, ako već nije stigla – kaže direktor kompanije “Sekjuritis” Endrju Turnbul.
Nakon što su evropske zemlje i SAD najavile ubrizgavanja stotine milijardi dolara i evra na finansijska tržišta da bi se suzbila kriza, danas su se i azijske zemlje pridružile tim naporima. Japan, Kina, Južna Koreja, zemlje Jugoistočne Azije i Svjetska banka dogovorile su stvaranje izdašnog fonda za kupovinu loših kredita i pomoć bankama.
Ipak, ulagači na evropskim berzama vratili se u stvarnosti. Na tržištu vlada zabrinutost jer spašavanje finansijskog sektora puno košta, a posljedice 14-mjesečne kreditne krize već se osjećaju u slabljenju privreda i padu potražnje za robom i sirovinama.
Tako je cijena dionice “Rio Tinta” danas pala više od četiri odsto, nakon što je ta rudarska kompanija saopštila da se u Kini, zbog posljedica finansijske krize, usporava potražnja za sirovinama. Cijene dionica BP-a, “Rojal Dač Šela” i “Talov oila” pale su  između 0,7 i 3,1 odsto. Nakon dva dana snažnog rasta na evropskim berzama pale su cijene većine dionica banaka.
Potonule su i cijene akcija  na azijskim berzama, slijedeći tako pad na Volstritu. Japanski Nikkei indeks bio je u minusu oko jedan odsto, nakon rekordnog dnevnog skoka od 14 odsto.
Na Volstritu Dow Jones indeks pao je 76 bodova ili 0,82 odsto, na 9.310 bodova. S&P indeks izgubio je 0,53 odsto, dok je Nasdax indeks potonuo 3,54 odsto, na 1.779 bodova. U SAD najveći dobitnici bile su banke. Zahvaljujući najavi američke vlade da će kupiti povlašćene dionice devet najvećih banaka i tako im ubrizgati svježi kapital, snažno su porasle cijene u finansijskom sektoru. Tako je dionica “Sitigrupa” poskupjela više od 18, a “Banke Amerike” više od 16 odsto.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts