Oboljeli od Parkinsona često imaju manjak D vitamina

ATLANTA, Oboljeli od Parkinsonove bolesti često imaju manjak D vitamina, ustanovili su američki stručnjaci s Medicinskog fakulteta Univerziteta Emori u Atlanti.
  Oni su ispitali nivo D vitamina  u krvi oko 300 osoba starosti oko 65 godina, od kojih je trećina patila od Parkinsonove, trećina od Alcajmerova bolesti, dok su ostali bili zdravi, izvještava Rojters.
  Ustanovljeno je da 55 odsto ispitanika oboljelih od Parkinsona ima nizak nivo D vitamina, dok je takvih među oboljelima od Alcajmera bilo 42 odsto, a među zdravim ispitanicima 36 odsto.
  Američki istraživači, predvođeni dr Marijanom Evat, ističu da je ipak još prerano zaključiti da manjak D vitamina može da bude uzročnik Parkinsonove bolesti.
  Šta više, moglo bi da bude baš suprotno – da je Parkinsonova bolest uzrok manjka D vitamina. Naime, organizam stvara D vitamin kad je izložen sunčevoj svjetlosti, a osobe oboljele od Parkinsona možda manje borave na otvorenom od drugih ljudi, spekuliše dr Evat.
  Parkinsonova bolest je posljedica uništavanja moždanih ćelija  koje proizvode neurotransmiter dopamin. On uobičajeno emituje signale uz pomoć kojih se koordinišu pokreti tijela. Bolest se obično razvija posle 60. godine, ali ponekad se javlja i ranije.
  Simptomi su drhtanje, ukočenost mišića, problemi s hodom i ravnotežom i usporeni pokreti. Bolest se vremenom pogoršava  i za nju nema lijeka, osim što neki medikamenti pomažu da se simptomi za neko vrijeme ublaže.
  D vitamin je, inače, po riječima dr Evat, trenutno “vruća tema” među nutricionistima i ljekarima. Nedavno su američki pedijatri udvostručili preporučenu dozu tog vitamina za bebe – na 400 međunarodnih jedinica (IU) dnevno, kako da bi se izbegao rahitis u djetinjstvu, tako i zbog nekih zdravstvenih koristi u kasnijem životu. Prema najnovijim saznanjima, D vitamin štiti od osteoporoze u starosti, pa čak i od nekih vrsta raka.
  U hrani ovog vitamina ima malo – uglavnom u masnoj ribi, žitaričkim i mliječnim proizvodima ukoliko su njime obogaćeni, što je praksa u jednom broju zemalja.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts