Poziv na drastične mjere radi zaštite siromašnijih

LONDON, Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvao je na drastične mjere radi zaštite zemalja u razvoju usljed globalne finansijske krize, prenosi mreža Bi-Bi-Si.

On je dodao da su centralne banke i Međunarodni monetarni fond /MMF/ uspostavile glavne kreditne linije za pomoć siromašnim zemljama u suočavanju sa krizom.

Tokom sastanka sa šefovima Svjetske banke i MMF-a, Ban Ki Mun je upozorio da bi finansijska kriza mogla da zada takav udarac siromašnim da je mnogi neće preživjeti.

On je dodao da se zemlje u kojima žive najsiromašniji suočavaju sa istim pritiscima kao i SAD i Evropa, ali da one nemaju resurse da pomognu svojim bankama.

“To prijeti da potkopa sva naša dostignuća u borbi protiv siromaštva, bolesti i klimatskih promjena, kao i u promociji razvoja kojom želimo da osiguramo da ljudi imaju dovoljno da jedu”, rekao je Ban Ki Mun.

On je dodao da će pitanje siromašnih na svijetu biti na dnevnom redu samita u Vašingtonu.

Generalni sekretar UN pozvao je i na nastavak napora u cilju ostvarivanja Milenijumskih razvojnih ciljeva UN, a to su iskorjenjivanje gladi, siromaštva i bolesti i borba protiv klimatskih promjena.

Lideri Azije i Evrope pozvali su na samitu u Pekingu da MMF igra vodeću ulogu u stabilizaciji svjetskog finansijskog sistema.

“Lideri su saglasni da MMF treba da igra ključnu ulogu u pomaganju zemljama koje su ozbiljno pogođene krizom”, navodi se u saopštenju lidera, nakon dvodnevnog samita koji okupio šefove 43 države sa dva kontinenta.

U saopštenju se ističe da su lideri odlučili “preduzeti efikasnu i sveobuhvatnu reformu međunarodnog monetarnog i finansijskog sistema”.

Njujorška berza zabilježila je velike padove cijena akcija, nakon sličnih dešavanja širom Evrope i Azije.

Investitori odbacuju dionice zbog sumornih perspektiva za globalnu ekonomiju i traže druge načine investiranja.

Pročitaj više:  Razmotren izvještaj o poslovanju IRB fondova

Na globalnim tržištima novca ponovo se uočavaju znakovi poremećaja uprkos mlijardama dolara koje su vlade i centralne banke ubrizgale u tržišta posljednjih sedmica.

Investitori širom svijeta strahuju zbog pada cijena dionica i mogućnosti da kompanije ne isplate svoje dugove.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts