VAŠINGTON, Mađarska je postigla dogovor sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i Evropskom unijom o dobijanju značajnog paketa ekonomske pomoći, uključujući znatan finansijski iznos, u cilju stabilizacije privrede uzdrmane globalnom finansijskom krizom, saopštio je MMF u nedelju.
Direktor MMF – a, Dominik Štros-Kan, naveo je u saopštenju za štampu da će “značajan finansijski paket, u cilju podrške realizaciji mađarske ekonomske politike, biti najavljen kada taj program bude dovršen u narednih nekoliko dana”, ali nije precizirao iznos predviđen dogovorom, prenosi Rojters.
Štros – Kan je ukazao da će u pružanju pomoći Mađarskoj učestvovati osim Fonda takođe i EU, kao i neke pojedinačne evropske vlade, zajedno sa regionalnim i drugim međunarodnim finansijskim institucijama.
On je dodao da će paket doprinjeti jačanju kratkoročne stabilnosti mađarske privrede i poboljšanju njenog dugoročnog rasta.
Mađarska je početkom ovog mjeseca zatražila finansijsku pomoć od MMF i Evropske centralne banke, nakon što su strani ulagači počeli jeftino da prodaju svoje nekretnine u toj zemlji.
Spoljna pomoć je neophodna i za stabilizaciju kursa forinte i domaćeg tržišta državnih obveznica koje se “zaledilo”, usljed sve veće zabrinutosti zbog zavisnosti Mađarske od spoljnog finansiranja.
Vlada i Centralna banka Mađarske su preduzele niz mjera za oporavak forinte i finansijskog tržišta, a Centralna banka je 22. oktobra povećala kamatnu stopu za čitavih 300 baznih poena na 11,5 odsto.
Evropska banka za obnovu (EBRD) i razvoj juče je saopštila da podržava međunarodne napore da se osigura finansijska podrška za stabilizaciju mađarske privrede.
EBRD ocijenjuje da će predviđena finansijska pomoć, ukljčujući i aranžman sa MMF – om, omogućiti da se stvori solidna osnova za jačanje povjerenja u mađarsku ekonomiju koja je već nekoliko godina u ozbiljnim teškoćama, zbog visoke inflacije, padajućeg kursa forinte i sve većeg spoljnog duga.
Tokom proteklih 17 godina EBRD je, inače, uložila u više od sto različitih projekata u mađarsku privredu oko dvije milijarde evra i, kako naglašavaju bančini čelnici, odigrala je “važnu ulogu u prelasku te bivše socijalističke zemlje na tržišni model privređivanja.”
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši