ZAGREB, Sindikat tekstila, kože, obuće i gume Hrvatske iduće će sedmice uputiti Ministarstvu privrede, rada i preduzetništva “crnu listu” poslodavaca koji krše radnička i ljudska prava, kako takvi poslodavci ne bi dobili državnu podršku za ovu godinu, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare.
Ministarstvo dodjeljuje podršku za razvoj i jačanje konkurentnosti industriji tekstila i odjeće u iznosu od 100 miliona kuna, te industriji kože i obuće od 29 miliona kuna, a sindikat će nastojati da bez podrške ostanu preduzetnici koji ne poštuju temeljna radnička prava, pa tako npr. imaju dugove prema radnicima ili su davali otkaze sindikalnim povjerenicima.
‘Zgroženi smo što je varaždinski Boxmark Leather juče dobio nagradu za ulagača godine jer su njegovi radnici slabo plaćeni a sindikatu je zabranjen rad’, rekla je predsjednica sindikata Svjetlana Šokčević.
Proizvođač navlaka za automobile Boxmark Leather dobio je nagradu za ulagača godine, koju dodjeljuju Agencija za poticanje izvoza i ulaganja i Ministarstva privrede, rada i preduzetništva, u kategoriji ulaganja sa najvećim brojem novozaposlenih jer u varaždinskoj Slobodnoj zoni zapošljava ukupno 2.207 radnika.
‘Nije važno tko najbrže raste ili ima najveći izvoz ako je sporedno kako je radnicima u takvim poduzećima’, kazala je Šokčević ocjenivši sramotnim što Vladina agencija daje nagradu kompaniji kojom bi se trebao baviti Vladina kancelarija za ljudska prava.
Potpredsjednik sindikata Josip Zidanić naveo je strane i domaće firme koje se nalaze na sindikalnoj “crnoj listi”.
Od stranih preduzeća osim Boxmarka tu je tvornica obuće Haix iz Čakovca, čiji su se radnici morali ispisati iz sindikata, te osječki Benetton čiji kooperanti imaju najslabije plaćene radnike u tekstilnoj industriji, a Uprava izbjegava potpisati kolektivni ugovor.
Takođe je spomenuo osječku Konfekciju, čiji je vlasnik zatvorio tvornicu nakon što je lani dobio državnu podršku i ostavio dugove radnicima, te Tvornicu obuće iz Vodnjana koja je takođe zatvorena nakon što je sindikat tri godine bezuspješno pokušavao sklopiti kolektivni ugovor.
Od domaćih firmi tu su tvornica obuće Inkop iz Poznanovca i Iteks iz Iloka, u kojima su se radnici pod pritiskom morali ispisati iz sindikata, te MK Pregrada koja već godinama ne želi sklopiti kolektivni ugovor, a vlasnica i direktorica Marija Šutina ujedno je predsjednica HUP-ove Granskog udruženja proizvođača tekstila.
Sindikalci su naveli i pozitivne primjere firmi koje, po njihovu mišljenju, ne bi trebale imati problema pri dobivanju potpore – to su krapinska Kotka, Estare Culto (bivši Heruc), đakovački Helson, tvornica čarapa Jadran, Orljava iz Požege, te Kamensko i Borovo. dnevnik.hr
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši