TOKIO, Cijene akcija na azijskim berzama juče su snažno porasle, posebno u Tokiju i Hong Kongu, jer su investitori zaključili da su pojedine akcije, nakon njihovog snažnog pada dan ranije, povoljne za kupovinu.
Nakon pada na početku trgovanja ispod 7.000 bodova, prvi put nakon 26 godina, na Tokijskoj berzi juče je Nikkei indeks završio u plusu od 6,4 odsto na 7.621 bodu. Na berzi u Hong Kongu cijene akcija su porasle više od 11 odsto, nakon što je dan ranije Hang Seng indeks potonuo 12,7 procenata, što je bio njegov najveći dnevni pad od azijske krize 1997. godine. I na ostalim azijskim berzama vodeći indeksi su porasli i nadoknadili dio prethodnih gubitaka.
Analitičari, međutim, upozoravaju da se rast zahvaljuje uglavnom tehničkoj korekciji cijena nakon njihovog snažnog pada u posljednje vrijeme, kao i različitim pokušajima finansijskih i monetarnih vlasti da smire tržišta. Tako je juče japanska vlada zabranila jednu vrstu šort-selinga, strategije pojedinih investitora koja se zasniva na očekivanju da će cijene akcija pasti. Oni, naime, uzimaju od brokera u zajam akcije koje prodaju po višoj cijeni, a potom ih, kada im cijena padne, kupuju po nižoj i vraćaju brokerima zarađujući na razlici u cijeni. Zabrana šort-selinga u Japanu trebalo je da nastupi naredne sedmice, ali je nakon katastrofalnog pada cijena u ponedjeljak Vlada zabranu hitno uvela juče.
“To je privremena mjera, ali bolje išta, nego ništa. Teško je reći da li je tržište palo na dno, ali čini mi se da sve veći broj ulagača procjenjuje da su japanske akcije trenutno jeftine, pa se povećava obim trgovanja”, kaže Jošinori Nagano, strateg u fondu “Daiwa Asset Managemnt” u Tokiju.
Ističe, međutim, da se ništa radikalno nije promijenilo na tržištu, te da i dalje vlada strah od recesije svjetske privrede.
Oporavak bilježe i cijene akcija velikih japanskih izvoznika, kao što je “Honda Motor”, što se zahvaljuje stabilizaciji, pa čak i blagom padu kursa jena prema dolaru. Jačanje jena ne odgovara japanskim izvoznicima, jer podstiče rast cijena njihovih proizvoda i tako im smanjuje konkurentnost na inostranim tržištima. Stoga su posljednjih dana, s rastom jena, cijene akcija japanskih kompanija padale.
Kao što su u ponedjeljak pali na otvaranju jučerašnjeg trgovanja indeksi vodećih evropskih berzi su porasli za azijskim. Evopske akcije su prekinule petodnevni pad, a osim oporavka berzi u Aziji pogurao ih je i skok cijene akcija “British Petroleuma” čija je zarada u trećem kvartalu premašila predviđanja. Indeks vodećih evropskih akcija FTSEurofirst dobio je na vrijednosti 2,7 odsto, londonski FTSE 100, frankfurtski DAX i pariški CAC-40 su u porastu između 2,3 i 4,3 procenta.
Evropski analitičari kažu da nije iznenađenje što su lovci na zarade krenuli u kupovnu akcija uprkos činjenici da su ekonomska očekivanja i dalje prožeta pesimizmom. Onima koji gledaju na duži rok, dodaju, jasno je koliko su akcije sada jeftine.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši