Proljećna i jesenja promjena vremena utiču na infarkt

STOKHOLM, Proljećna i jesenja promjena vremena utiču na učestalost srčanih udara, poručuju švedski stručnjaci s Instituta Karolinska.
  Njihovo istraživanje pokazuje da u prva tri dana poslije proljećne promjene vremena (kad se noćni odmor smanjuje za jedan sat) ima više infarkta nego ostalim danima tokom godine, izvještava Rojters.
  S druge strane, kod jesenje promjene vremena (kad se noćni odmor produžava za sat) broj infarkta se smanjuje.
  “Naši podaci ukazuju da bi osetljivim ljudima činilo dobro da izbjegavaju iznenadne promjene svog biološkog ritma”, kaže dr Imre Janski sa poznatog švedskog instituta.
  Primjećeno je da su na ove promjene izgleda osjetljivije žene – kod njih se učestalost infarkta kod proljećne promjene vremena povećava više nego kod muškaraca. Osim toga, kod muškaraca se pri jesenjoj promjeni vremena učestalost infarkta smanjuje više nego kod žena.
  Efekat promjene dnevne satnice veći je kod mlađih ljudi, nego kod onih starijih od 65 godina. Pretpostavlja se da je to zato što su mlađi ograničeniji poslovnim rasporedom, dok je dnevni raspored starijih fleksibilniji.
  U svijetu, više od 1,5 milijardi ljudi živi u zemljama koje pribjegavaju promjeni dnevne satnice, u cilju većeg iskorišćenja dnevnog svjetla i uštede energije.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts