BANJALUKA, Nacrt novog zakona o računovodstvu i reviziji Republike Srpske /RS/, koji predstavlja nadgradnju postojećeg, sadrži veći broj odredbi koje će popraviti i unaprijediti položaj revizora i računovođa u Srpskoj – izjavio je danas predsjednik Sekcije za računovodstvo i reviziju udruženja ekonomista RS “Svot” Zoran Babić.On je na okruglom stolu o temi “Izazovi računovodstvene i revizorske profesije u aktuelnim uslovima” rekao da je, između ostalog, tim aktom predviđeno i osnivanje komisije za računovodstvo koja treba definisati ovu oblast, kao i jedne komisije koja bi ispred nadležnog ministarstva vršila kontrolu rada revizorskih kuća.
Babić je podsjetio da se ovaj akt nalazi u prijedlogu dnevnog reda sjednice Narodne skupštine RS zakazane za 4. novembar.
Prema njegovim riječima, kod mladih kadrova postoji nezainteresovanost da se bave poslovima računovodstva i revizije, a postoji i nedovoljna informisanost menadžmenta o značaju finansijskog izvještavanja, dok su veliki problemi i u unifikaciji finansijskog izvještavanja.
Direktor preduzeća za reviziju i konsalting “Dilojt” Ranko Travar konstatovao je da su dolaskom velikih stranih investicija na ove prostore stvoreni zahtjevi za unificiranjem finansijskih izvještaja, a samim tim i potrebe o značaju revizije.
On je rekao da je u posljednje vrijeme vidan napredak u finansijskom izvještavanju, ali da na tome treba dosta i konstantno raditi radi njegovog unapređivanja, kao i da se još u ovoj oblasti može iskazati nezadovoljstvo u primjeni međunarodnih standarda.
Travar je rekao da u oblasti revizije nelojalna konkurencija ima negativan uticaj na kvalitet revizorskih izvještaja i da to devalvira struku.
Prema njegovim riječima, još uvijek je nedovoljna svijest kod lokalnih privrednika i vlasnika kapitala o značenju i značaju revizije, kao i o značaju revizije kada su u pitanju investicije.
Pomoćnik direktora Banjalučke berze Darko Lakić rekao je da su finansijski izvještaji i planirani rezultati osnova za donošenje odluka o ulaganju u određene akcije, naglasivši da je investiranje u hartije od vrijednosti rizično i da investitor snosi rizik za takva ulaganja.
On je rekao da je, zaključno sa jučerašnjim danom, Banjalučkoj berzi dostavljeno 96 revizorskih izvještaja i šest mišljenja nadzornih odbora, a da oko 400 emitenata nije objavilo te izvještaje.
Organizator okruglog stola je udruženje “Svot”.
Komentariši