BEOGRAD, Inspekcija rada u Srbiji u prethodnih mjesec dana podnijela je ukupno 33 rješenja za pokretanje prekršajnog postupka protiv poslodavaca za kršenje odredbi Zakona o radu, koje se odnose na neisplaćivanje zarada, nedonošenje rješenja radnicima i nezakonite otkaze, za koje su predviđene novčane kazne od 800.000 do 1.000.000 dinara.
Inspektorat za rad Ministarstva rada i socijalne politike Srbije, zbog sve učestalijih najava otpuštanja radnika u prethodnih mjesec dana, pojačao je inspekcijski nadzor poslodavaca na teritoriji cijele Srbije, kako bi se uvjerio u dosljednost poštovanja odredbi Zakona o radu u svim slučajevima otkaza i utvrđivanja viškova radnika.
Izvršeno je ukupno 820 inspekcijskih nadzora i tom prilikom je konstatovano da je radni odnos prestao u 129 slučajeva radnicima koji su ga zasnovali na određeno vrijeme, da je po osnovu tehnološkog viška radni odnos prestao u 216 slučajeva, a po osnovu povrede radne discipline u 58 slučajeva, saopšteno je iz Ministarstva rada i socijalne politike Srbije.
Takođe, inspekcija rada je izvršila nadzor i kod 15 poslodavaca koji su najavili utvrđivanje viškova u ukupnom broju od 1 453 radnika.
Od tog broja otpuštenih radnika, inspekciji rada se obratilo njih 67, koji su na osnovu odredbi Zakona o radu, tražili odlaganje izvršenja rješenja o otkazu do odluke suda. U 33 slučaja inspekcija rada je u prvostepenom postupku usvojila zahtjeve radnika, a u ostalim slučajevima postupak je u toku.
Prema odredbama Zakona o radu, da bi Inspektorat za rad mogao odložiti izvršenje rješenja o otkazu, neophodno je da zaposleni povede radni spor kod nadležnog suda, a osim toga i rješenje poslodavca o otkazu ugovora o radu mora ukazivati na očigledno povrijeđeno pravo zaposlenog.
Kada je u pitanju postupak za donošenje programa za rješavanje viška zaposlenih zbog tehnoloških promjena, Inspektorat za rad ukazuje da je poslodavac u obavezi da takav program dostavi na mišljenje reprezentativnim sindikatima i nadležnoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje, koja je dužna da poslodavcu dostavi prijedlog mjera s ciljem da se spriječi ili dovede na najmanju mjeru broj otkaza ugovora o radu, odnosno obezbijedi prekvalifikacija, dokvalifikacija, samozapošljavanje i preduzmu druge mjere za novo zapošljavanje viška zaposlenih.
Komentariši