MMF spreman da BiH pruži svaku vrstu podrške

SARAJEVO, Međunarodni monetarni fond /MMF/ spreman je da pruži svaku vrstu podrške i pomoći BiH u ovim trenucima globalnih previranja koja su zadesila svjetsku ekonomiju, istakao je zamjenik direktora Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ Muriljo Portugal.

“Mi u MMF-u uvjereni smo da će se BiH uspješno odbraniti od svjetske krize, uglavnom, zahvaljujući snazi njenih makroekonomskih osnova, a naročito aranžmanu valutnog odbora koji je jedan od najboljih i najefikasnijih na svijetu”, istakao je Portugal nakon sastanka delegacije MMF-a sa predsjedavajućim Savjeta ministara BiH Nikolom Špirićem.

Prema njegovim riječima, u BiH se ne dešava ništa dramatično, u poređenju sa onim što se dešava u drugim zemljama.

“U odnosu na čak najrazvijenije zemlje, BiH je zadržala pozitivnu stopu rasta i ja sam nakon sastanka sa predsjedavajućim Šprićem, premijerom Federacije BiH Nedžadom Brankovićem i guvernerom Centralne banke BiH Kemalom Kozarićem ohrabren time kako je BiH trenutno pozicionirana”, naglasio je Portugal.

Špirić je istakao da je gotovo sigurno da će svjetska ekonomska kriza imati efekte na BiH, slabljenjem stope ekonomskog rasta.

“To neće biti dramatično slabljenje kao u drugim zemljama. Da bismo držali situaciju pod kontrolom, moramo obezbijediti dobro funkcionisanje valutnog odbora u BiH koji iznad svega počiva na fiskalnoj disiplini”, naglasio je Špirić.

On smatra da će BiH imati najmanji pad stope ekonomskog rasta u jugoistočnoj Evropi, a kao razloge za to naveo je model valutnog odbora zahvaljujući kojem postoje velike devizne rezerve od oko 800 miliona KM.

“Imamo mogućnost smanjenja rezervi koje poslovna banka drži na računu kod Centralne banke BiH, dakle možemo obezbijediti obrtni kapital za očuvanje i dinamizovanje stope ekonomskog rasta”, pojasnio je Špirić.

On je istakao da nijedna funkcija koju BiH treba da ima u okviru Evropskog partnerstva neće biti ugrožena.

Pročitaj više:  Dinar u četvrtak jači 0,1 odsto, kurs 120,4675 za evro

“Ono što je jako bitno jeste da moramo voditi restriktivnu politiku kada je riječ o platama, jer situacija neće dozvoljavati rast plata, što znači da moramo kontrolisati nivo javne potrošnje koja ne smije da raste, bez obzira kakva situacija da bude”, istakao je Špirić.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts