LONDON/NJUJORK, Akcije na vodećim evropskim i azijskim berzama su danas pojeftinile, dok je niskoprinosni jen ojačao u situaciji kad investitori još nisu sigurni da li će najnoviji stimulativni paketi, koje su usvojile vlade najrazvijenijih zemalja, uspjeti da ožive sve tromiju globalnu privredu.
Evropska komisija je danas predložila stimulativni paket vrijedan 200 milijardi evra za podsticanje rasta regionalne privrede, nakon što je Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) saopštila da će sa sumom od 800 milijardi dolara pomoći oživljavanju domaćeg kreditnog i hipotekarnog tržišta.
Kina je istovremeno objavila snižavanje ključnih kamatnih stopa za 108 procentnih poena, u nastojanju da podstakne domaće banke na veću investicionu aktivnost i širenje svih drugih poslova.
“Stimulativni paketi su prvi korak koji je dobrodošao, ali fundamentalni (pokazatelji) širom svijeta su još negativni i strah od recesije nije izbljedio”, ocijenio je valutni analitičar iz Frankfurta Antje Prafke.
Potvrda da je Prafke u pravu stigla je sa efektnih berzi u Evropi i Aziji, gdje su glavni indeksi akcija opali, u prosjeku 0,5 do 1,5 odsto, navodi se u izvještaju Rojtersa.
Panevropski indeks – FTSEurofirst 300 je, na primjer, oslabio jedan i po odsto, na 820,52 poena, nakon što je u utorak uvećan 0,6 a u ponedjeljak čak za blizu devet odsto.
FTSEurofirst 300, kojim se mjeri vrijednost najboljih evropskih firmi, sada je 45,7 odsto slabiji nego početkom godine, jer je bio “žrtva” kreditne krize i globalnog privrednog usporavanja.
Nacionalni indeksi akcija širom Evrope su takođe bili u padu, a britanski FTSE 100, francuski CAC – 40 i njemački DAX izgubili su između 1,4 i 2,4 procenta prethodne vrijednosti.
U Aziji je vodeći japanski indeks akcija Nikei oslabio tokom jučerašnje trgovine na berzi u Tokiju 1,3 odsto, a globalni indikator kretanja cijena akcija – MSCI – 0,5 odsto.
Akcije energetskih kompanija u Evropi bile su na “udaru”, jer je zabrinutost zbog ekonomskog pada i smanjenja tražnje nafte i drugih sirovina sve izraženija.
Hartije vodećih energetskih kompanija, ukljčujući britanski BP, anglo – holandski “Dač šel”, kao i proizvođače prirodnog gasa – BG grup” i “Tulou oil” opale su, prosječno, za 2,2 do 4,4 odsto.
Akcije energetskih kompanija su pojeftinile uprkos poskupljenju nafte jer su investitori i dalje sumnjičavi oko funkionisanja bankarskog tržišta.
“Mi ne možemo natjerati banke da pozajmljuju ako to ne žele”, ukazao je Bernard Mekalinden, investicioni ekspert jedne irske kompanije sa sjedištem u Dablinu.
Na deviznoj berzi u Njujorku dolar je izgubio nešto od pređašnje vrijednosti prema japanskom konkurentu, nakon što je izvještaj vlade SAD pokazao da je oktobarski pad porudžbina trajnih potrošnih dobara u vodećoj svjetskoj privredi bio osjetno veći od očekivanog.
Neki tržišni eksperti smatraju da je blagi uspon jena prema dolaru usljedio i zbog skeptizma koji na valutnim berzama postoji oko realizacije novog plana Fed-a za oživljavanje kolapsnog američkog finansijskog tržišta.
Dolar je, prema podacima Rojtersa, na matičnoj njujorškoj berzi oslabio minimalnih 0,2 odsto, na 95,05 jena, dok je na londonskom deviznom tržištu vredio, tokom rane popodnevne trgovine, nešto više – 95,38 “japanaca”.
Evro je, uprkos sve većim teškoćama u privredi zone evra, juče napredovao i sada je sasvim blizu psihološki važne granice od 1,30 dolara, dok je američka valuta na istoj berzi oslabila na 1,5328 za funtu srterlinga i 1,1945 švajcarskih franaka.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši