U Crnoj Gori bolje biti direktor, nego predsjednik

PODGORICA,  Mjesečne zarade direktora i članova uprava najvećih državnih kompanija u Crnoj Gori iznose od 500 do 3.000 evra, dok je plata predsjednika Crne Gore nešto veća od 1.000 evra.

Predsjednik Odbora direktora Jadranskog brodogradilišta iz Bijele Stanko Zloković mjesečno zarađuje između 2.500 i 3.000 evra, odnosno pet prosječnih plata u toj kompaniji.

“Zarade svih zaposlenih u Brodogradilištu, pa i menadžerskog tima, žestoko su ispod primanja u kompanijama iz okruženja koje predstavljaju našu konkurenciju. Sjećam se da je jedan moj kolega iz susjedne zemlje imao mjesečnu platu od 25.000 evra”, rekao je Zloković “Vijestima”.

On je istakao da će Brodogradilište ove godine ostvariti “sigurno bolji poslovni rezultat nego prethodne godine, koju je okončalo sa nekoliko stotina hiljada evra profita”.

Mjesečne naknade članovima uprave “Elektroprivrede”, koja je gubitaš, su u visini jedne prosječne mjesečne zarade u kompaniji, koja varira od 500 do 550 evra, dok predsjedavajući Srđan Kovačević, prema odluci Skupštine akcionara, ima pravo na mjesečno primanje u visini četiri zarade, odnosno oko 2.200 evra.

Prvi čovjek “Monteputa”, državne kompanije koja se bavi uslugama u drumskom saobraćaju, Ratko Ivanović prima mjesečno oko 3.200 evra sa minulim radnim stažom, a ostali članovi borda po oko 1.000 evra.

Poslanik SDP-a u Skupštini Crne Gore Džavid Šabović, koji je član Odbora direktora “Montenegro erlajnza” i prima mjesečnu naknadu od oko 1.000 evra, otvoreno kaže da “ne bi bilo potrebe za dodatnim aktivnostima da poslanici u Skupštini imaju dobre plate”.

Predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić, kao član Upravnog odbora preduzeća “Aerodromi Crne Gore”, prima mjesečnu nadoknadu od oko 1.100 evra.

Predsjednik Odbora direktora “Željezničkog prevoza Crne Gore” Rešad Nuhodžić prima sedam prosječnih plata, odnosno nešto više od 3.000 evra, a ostali članovi, među kojima je i poslanik DPS-a u Skupštini Crne Gore Dragan Kujović, imaju pravo na dvije i po prosječne plate ili oko 1.000 evra.

Pročitaj više:  Hapšenja i saslušanja u slučaju “Alumina”

Njegov kolega, takođe poslanik DPS-a u Skupštini Crne Gore Zarija Franović, koji predsjedava Željezničkom infrastrukturom Crne Gore prima mjesečnu platu nešto malo manju od 3.000 evra.

Članovi Odbora Luke Bar, takođe gubitaša, imaju mjesečno naknadu od oko 500 evra, koja odgovara visini prosječne zarade u kompaniji.

Predsjednik Odbora direktora kompanije Predrag Ivanović, shodno odluci Skupštine akcionara, ima pravo na naknadu od oko 1.000 evra.

Prema nezvaničnim informacijama, članovi uprave “HTP Budvanska rivijera”, jedne od rijetkih državnih profitabilnih firmi, imaju pravo na naknadu u visini dvije prosječne zarade u kompaniji, odnosno oko 780 evra, a predsjedavajući borda Svetozar Marović na tri zarade ili 1.200 evra.

Predsjednik Odbora direktora Duvanskog kombinata Miodrag Vuković kaže da mu prema odluci Skupštine akcionara pripada mjesečna naknada u bordu u visini od oko 1.300 evra, ali da je od kada se nalazi na toj funkciji nije ni primio zbog problema i krize sa kojima se kompanija suočava.

“Meni je savjest mirna, jer je ne primamo već nekoliko mjeseci”, naveo je Vuković.

Na osnovu podataka o mjesečnim platama, velika većina direktora i članova uprava državnih kompanija više zarađuje od ministara, drugih članova Vlade, državnih funkcionera, gradonačelnika, sudija…

Tako, na primjer, ministri mjesečno primaju od 700 do oko 1.100 evra, zavisno od staža, ali ipak imaju druge beneficije, poput reprezentacije, raznih dnevnica, besplatnih telefona, prevoznih sredstava, naknada od članstava u raznim savjetima i komisijama.

Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, prema podacima sa internet sajta Komisije za utvrđivanje konflikta interesa, kojoj funkcioneri prijavljuju imovinu, prima mjesečnu platu od nešto više od 1.000 evra.

Plata gradonačelnika Podgorice Miomira Mugoše je, na osnovu istog izvora podataka, više od 1.200 evra.

Pročitaj više:  Državi kipi mlijeko

Sudije Ustavnog suda primaju više od 1.000 evra, dok su u drugim sudovima plate niže.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts