BANJALUKA, Recesija će se na ekonomiju u BiH odraziti tako što će dosadašnja stopa rasta društvenog bruto proizvoda (BDP) najvjerovatnije biti prepolovljena, dok zaposlenost i rast poreskih prihoda neće biti nastavljeni i u 2009. godini.
Tvrde to stručnjaci iz Svjetske banke i dodaju da je svjetska finansijska kriza već počela da se odražava na ekonomiju u RS i BiH.
– Što se tiče kredita rastu kamatne stope. Banke već teže dolaze do kreditnih sredstava, krediti će postati skuplji i biće ih teže dobiti. To će osjetiti i firme i domaćinstva, navode u Svjetskoj banci i tvrde da će i obim investicija i direktnih stranih ulaganja u dolazećoj godini biti smanjen.
– Biće smanjena i potražnja za proizvodima koje BiH izvozi u EU i regiju, kao i doznake iz dijaspore. Kriza će, pored građevinskog, najviše zahvatiti izvozni sektor. Cijene i potražnja željeza, čelika, aluminijuma, glavnih izvoznih artikala, pali su na svjetskom tržištu. U krizi će biti i grana privrede koja proizvodi komponente za auto-industriju, tvrde u Svjetskoj banci.
Ističu da postoji realna opasnost da se vlade nađu u situaciji da ne mogu da finansiraju izdvajanja za neracionalne programe socijalne pomoći i velike plate u administraciji.
– Da bi vlasti na svim nivoima ublažile uticaj ovih negativnih ekonomskih prilika cilj ekonomske politike trebalo bi da bude smanjenje uticaja usporene privrede na ugrožene grupe stanovništva i unapređivanje produktivnosti i konkurentnosti privatnog sektora, navode u Svjetskoj banci.
Ističu da posebno Vlada FBiH treba da radio na pravičnijoj raspodjeli davanja za socijalne naknade, čime bi uštedjela više stotina miliona KM.
Grupa nezavisnih ekonomista iz Sarajeva smatra da je Federacija BiH već bankrotirala i da joj je potrebna hitno rješenje problema. Oni ga vide u razgovoru sa predstavnicima MMF-a, u uzimanju kredita u nekoj poslovnoj banci ili u izdavanju obveznica.
U analizi stanja u BiH, predstavnici MMF-a navode da ovi trendovi predstavljaju rizik po makroekonomsku stabilnost zemlje. Za to ističu potrebu za odgovarajućim fiskalnim politikama, politikama plata i strukturalnim reformama.
Preporuke MMF-a
U analizi MMF-a navedeno je da je misija ohrabrena zvaničnim izjavama o opreznoj fiskalnoj politici, preporučujući balansiran buyetski cilj za 2009. godinu.
– Potrebno je dalje racionalizovati tekuću potrošnju, neophodno je ograničiti plate u javnom sektoru. U Federaciji BiH rješavanje rastućih socijalnih transfera za ratne vojne invalide, demobilisane borce i civilne žrtve rata predstavlja urgentno pitanje, navedeno je u analizi MMF-a.
Komentariši