Utaja poreza 13 milijardi dinara

BEOGRAD, U Srbiji je u prvih 11 mjeseci ove godine utajeno oko 13 milijardi dinara, kaže direktor Poreske uprave Dragutin Radosavljević.
Prema njegovim riječima iznos je vjerovatno mnogo veći jer se praktično nikada ne otkriju sve poreske prevare. On najavljuje nove mehanizme kontrole tokova novca u idućoj godini.

Naplata poreza u prvih 11 mjeseci ove godine veća je za oko 12 procenata u odnosu na isti period prošle, ali kako kaže direktor poreske uprave ima prostora za još bolju naplatu što dokazuje činjenica da je u ovoj godini podnijeto 1650 krivičnih prijava zbog utaje poreza.

U poreskim prevarama ključnu ulogu imaju takozvana fantom preduzeća, objašnjava Radosavljević.

“U masi javnih prihoda koji su na neki način utajeni su negde oko 13 milijardi dinara ove godine. kaže Radosavljević.

Zbog činjenice da u ukupnim budžetskim prihodima 63 odsto čine upravo prihodi od poreza i akciza, neophodno je da se teškoj godini koja je pred nama naplata maksimalno poboljša

“Sigurno da će sa upravom za suzbijanje pranja novca, sa bankama sa kojima bismo trebali da imamo tjesnu vezu da bismo znali tok i protok novca”, objašnjava Radosavljević.

“Imamo sada najavljen zakon koji će sprečiti korupciju. Očekujem da će biti usvojen februara- marta 2009. godine. Kupovina veća od 15.000 evra biće onemogućena kešom. Nećete moći da kupite stan, auto, a da pri tom nemate sredstva na računu”, najavio je Radosavljević.

Prema njegovim riječima veliki dio novca država ubira po osnovu poreza na dohodak građana koji zarađuju više od tri prosječne plate. Takvih je prema podacima Poreske uprave oko 17.500 hiljada. Najveća zarada u Srbiji iznosi čak 30.000 evra.

Pročitaj više:  U Srbiji porasla naplata javnih prihoda

“To je najveća zarada koja je bila u 2007 godini. Ja zaista niti to želim niti mogu da kažemo o kome se radi, pretpostavimo da je riječ o nekom menadžeru ili visokom plaćenom stručnjaku”, kaže Radosavljević.

On navodi da su podaci o građanima koji plaćaju porez na dohodak tajni, ali da Poreska uprava vodi evidenciju, po kojoj se tačno zna ko i koliki porez mora da plati.

Iz prošlogodišnjih finansijskih izvještaja javnih preduzeća očigledno je da neka od njih duguju državi.

Direktor Poreske uprave kaže da će taj dug biti naplaćen jer, kako kaže, kad je reč o naplati poreza nema razlike između državnih i privatnih preduzeća. B 92

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts