Riba može već sutra u EU

SARAJEVO, Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Drago Nedić izjavio je danas  da već od sutra, 23. decembra, pošiljke ribljih proizvoda iz objekata licenciranih izvoznika iz BiH mogu da krenu na tržište EU.

On je naveo da se na listi bosansko-hercegovačkih izvoznika koji ispunjavaju propisane uslove EU nalaze “Tropik Ribarstvo” iz Banjaluke, “Norfiš” iz Blagaja, “Laks” iz Mostara i “Žuvela” iz Stoca.

Ove firme su za dozvolu izvoza u EU prethodno morale ispuniti visoke zahtjeve i standarde, od uzorkovanja i analize proizvoda, do adekvatne opremljenosti, budući da riba prije izvoza mora biti prerađena ili očišćena.

”Međutim, ono što smo smo do danas u kontaktu sa ovim firmama saznali jeste da one neće sutra krenuti sa pošiljkama, nego najvjerovatnije oko 29. decembra, zato što nisu bile sigurne da će izvoz biti omogućen sa sutrašnjim danom, pa tako sa svojim evropskim partnerima nisu precizno ugovarale datum isporuka”, istakao je Nedić u izjavi za Srnu.

Prema njegovoj ocjeni, prije Nove godine, izvoz će, najvjerovatnije, realizovati samo ”Tropik Ribarstvo” i ”Žuvela”.

Nedić je potvrdio da je Kancelarija za veterinarstvo BiH za ova četiri subjekta obezbijedila potrebne sertifikate, pri čemu je njihovo ispunjavanje već provjerila na prvom graničnom prelazu u Sloveniji, kako ne bi došlo do neželjenih zastoja ili grešaka.

On je potvrdio Srni da Kancelarija u ovom trenutku nema novih zahtjeva domaćih proizvođačkih kapaciteta koji žele da izvoze riblje proizvode u EU.

Odgovarajući na pitanje, kakve su šanse drugih poljoprivrednih grupacija da sa svojim proizvodima izađu na tržište EU, Nedić je rekao da oko toga ima mnogo komplikacija, jer BiH treba da obezbijedi rigorozne mjere kontrole i prijave zaraznih bolesti, što za sada nije slučaj u pojedinim područjima ove zemlje.

Pročitaj više:  Bajden produžio suspenziju carina na evrpski čelik i aluminijum

”Sa druge strane, ako planiramo da izvozimo proizvode od goveđeg mesa onda moramo da vršimo adekvatnu kontrolu na bolest ludih krava, a mi još uvijek u BiH imamo još mnogo klanja koje nije pod kontrolom, tako da ne možemo da tvrdimo da su svi proizvodi koji su ovdje proizvedeni pod punom kontrolom”, naglasio je Nedić.

On smatra da BiH na ovom planu može više učiniti kada je u pitanju mlijeko i sterilni i fermentisani proizvodi od mlijeka, zatim proizvodi od živine i neki trajni proizvodi od mesa koji su podvrgnuti određenom tretmanu, što bi moglo da obezbijedi garanciju da neće doći do prenosa određenih bolesti.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts