BANJALUKA, Premijer Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik najavio je danas da će Vlada Srpske proglasiti 2009. godinu za godinu brige o privredi.
“Bez privrede, gdje se stvara dohodak i novostvorena vrijednost, nema poboljšanja stanja”, rekao je Dodik otvarajući Sedmo savjetovanje ekonomista i menadžera BiH.
On je sve u RS pozvao na dijalog i svijest da bi aktuelna globalna kriza na ovim područjima “ostavila što manje štete”.
Dodik je kritikovao noeliberalistički koncept, prema kojem država ne treba da se miješa u privredu i istakao da je upravo aktuelna kriza u svijetu pokazala da ekonomska uloga države nije izgubljena, kao i da bez državne podrške ne može opstati bilo koji ekonomski ili privredni model.
“Moramo vidjeti gdje su resursi i da se sa poslovnom zajednicom poboljša ambijent za privređivanje i to je bilo, a biće i ubuduće, u fokusu Vlade i naša stalna aktivnost”, istakao je premijer Srpske.
Prema njegvoim rječima, potrebno je provesti proces “giljotine propisa” na opštinskom nivou, te reformisati i modernizovati opštinsku administraciju da bi bila u službi privrede.
“Nametnuta liberalizacija uvoza u uslovima u kojima se sada nalazi privreda BiH, te usljed toga njena izloženost otvorenoj konkurenciji predstavlja onesposobljavanje domaće privrede. Zato imamo oviliki spoljnotrgovinski deficit i moramo se okrenuti zaštiti nekih oblika proizvodnje”, kaže Dodik.
Prema njegovim rječima, nametnuti neoliberalistički koncept uslovio je i da se izvrši potpuna privatizacija finansijskih ustanova i sada banke koje djeluju na ovim prostorima “žive” na depozitima javnih fondova i privrede.
On je naveo da se zbog toga pokazalo opravdanim osnivanje Investiciono-razvojne banke, koja se pokazuje kao stabilizirajuća institucija, a u okviru nje će biti formiran rezervni fond namjenjen za brze intervencije.
Dodik je ponovio konstataciju da je RS politički stabilna, da u njoj institucije sistema funkcionišu, kao i da je za narednu godinu, prema juče usvojenoj Ekonomskoj politici u Narodnoj skupštini RS, predviđen rast BDP-a za 6,4 odsto, u kome će 20 odsto učešća imati investicije.
Savjetnik u Vladi Federaccije BiH /FBiH/ Radovan Vignjević izjavio je da je situacija u tom entitetu složenija i teža nego u RS, navodeći primjer socijalnih davanja, koja su u Srpskoj “na podnošljivom nivou”, dok su u FBiH prešle objektivne mogućnosti.
“Zato ćemo raditi na svođenju javne potrošnje u realne okvire, a to će, između ostalog, značiti i više reformskih procesa u socijalnoj sferi”, najavio je Vignjević.
On je naveo da se za period od 2009. do 2010. godine u FBiH planira povećanje BDP-a za ne manje od četiri odsto, rast stope zapolsenosti za ne manje od dva odsto, te smanjenje javne potrošnje.
Učesnicima savjetovanja pročitano je i pismo koje je uputio premijer FBiH Nedžad Branković, u kojem između ostalog, stoji da je saradnja vlasti i privrede na svim nivoima neophodna, uz predviđanje da naredna godina neće biti laka.
Predsjednik Unije poslodavaca u BiH Faruk Širbegović pohvalio je mjere koje preduzima Vlada RS i pozvao federalnu Vladu da riješi pitanje javno-privatnog partnerstava i da se u FBiH donese takav zakon, jer je javno-privatno partnerstvo jedan od načina da se povećaju zaposlenost i prihodi.
“Većina javnosti u BiH je za pokretanje projekata iz energetskog sektora i nadam se da će biti dobre volje da se ovaj sektor razvija”, rekao je Širbegović.
Prema njegovim rječima, u ovom trenutku najbolja rješenja su projekti iz infrastrukture i energetskog sektora.
Predstavnici “Zagreb holdinga” su na primjeru ovog holdinga, u koji su uključena preduzeća iz komunalnih djelatnosti u nadležnosti grada Zagreba, govorili od javno-privatnom partnerstvu i njegovim prednostima.
Vlada RS je generalni pokrovitelj 8. svjetovanja ekonomista i menadžera BiH o temi “Mjere ekonomske politike BiH u svjetlu novonastale ekonomske i finansijske krize”.
Skup je istovremeno organizovan i kao treća redovna poslovna konferencija Unije poslodavaca u BiH.
Organizatori savjetovanja su Unija poslodavaca u BiH i Međunarodni poslovni forum “Perspektive”.
Komentariši