Francuska prodala Brazilu podmornice i helikoptere

 MOSKVA, MINSK, Zvanični predstavnik  “Gasproma” Sergej Kuprijanov je izjavio da će taj ruski gasni gigant nastojati da do kraja 2008. okonča pregovore o cijeni gasa koji će Rusija isporučiti Bjelorusiji tokom 2009. godine.
 Kuprijanov je rekao da su se, prilikom jučerašnje poste bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka Moskvi, dvije strane dogovorile “o prinicipima za utvrđivanje cijene (gasa) u toku iduće godine”.
 Zvaničnik “Gasproma” je odbio da navede konkretnu cijenu po kojoj će se ruski gas tokom narednih 12 mjeseci isporučivati Belorusiji, ali je ukazao da će cijena biti “obostrano prihvatljiva”.
 Lukašenko je sinoć takođe potvrdio da su u utorak, tokom njegovih pregovora su ruskim kolegom Dmitrijem Medvedevom, utvrđeni osnovi principi za formiranje cijene gasa u 2009. godini, i to po formuli koja je povoljna za Bijelorusiju.
 “Od 1. januara do 31. decembra 2009. godine cijena će opasti dva i po do tri puta, i to će biti prihatljivo za nas”, rekao je Lukašneko u bjeloruskom gradu Brestu, neposredno po povratku iz Moskve.
 Šta konkretno te brojke znače bjeloruski predsjednik nije objasnio, ali je prošle sedmice Kuprijanov rekao da će Moskva prilikom obračunavanja cijene gasa Belorusiji u 2009. godini upotrebiti formulu na osnovu koje se prosječna cijena gasa za evropske kupce umanjuje za transportne troškove, eksportne carine i diskontni koeficijent od 0,8 odsto.
 Bjelorusija je ove godine za 1.000 kubika ruskog gasa plaćala, u prosjeku, oko 128 dolara, što je približno četiri puta niže od cijene koja je u posljednjem kvartalu važila za većinu evropskih zemalja.
 Prema nekim ranijim računicama, Belorusija bi u prvom kvartalu iduće godine plaćala rusku gas po cijeni od približno 200 do 230 dolara za hiljadu kubika, ali bi izdaci Minska za taj enegent kasnije mogli i da se smanje, jer situacija na svjetskom tržištu sada ide na ruku kupcima, imajući u vidu da berzanska cijena gasa diretktno zavisi od drastično opalih kotacija nafte.
 Sadašnja cijena gasa za evropske kupce je utvrđena na osnovu rekordnih kotacija nafte od približno 140 dolara za barel. U međuvremenu je, međutim, osnovna energetska sirovina pojeftinila za više od 70 odsto, što znači da će u idućoj godni i tržišna cijena ruskog gasa biti osjetno niža u odnosu na sadašnju.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts