Plate sudija angažovanih u pravosuđu BiH i do 20.000 evra

BANJALUKA,Strane sudije i tužioci angažovani u pravosuđu BiH imaju mjesečna primanja od 10.000 i 20.000 evra, dok su njihove domaće kolege mjesečno u prosjeku dobiju 3.800 KM.

Podaci objavljeni na internet-stranici Suda BiH o pravosnažno okončanim predmetima pokazuju da plate stranaca nisu adekvatne učinku, jer su strani tužioci od 52 predmeta podigli svega deset optužnica.

Od domaćih sudija najveću platu imaju predsjednici Ustavnog suda BiH i Suda BiH i to 4.800 KM, odnosno 4.400 KM, piše “Glas Srpske”.

U Tužilaštvu BiH glavni tužilac prima platu od 4.400 KM, dok šefovi odsjeka u Tužilaštvu primaju 4.000, a tužioci 3.800 KM.

Portparol Suda BiH Manuela Hodžić rekla je da su plate svakog sudije lične informacije, a da je odluka o visini plate objavljena u službenim novinama.

Ona je pojasnila da se rad stranih sudija finansira iz međunarodnih donacija koje se daju putem Kancelarije registrara ili ih direktno plaćaju vlade njihovih država.

Hodžićeva je dodala da Sud BiH ne vodi posebnu evidenciju o presudama međunarodnih sudija.

Pravni eksperti Republike Srpske tvrde da strani kadrovi nemaju nikakve odgovornosti, dok su im primanja veoma visoka.

U Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH /VSTS/ kažu da se u skladu sa odredbama Bečke konvencije međunarodne sudije i tužioci u Sudu i Tužilaštvu BiH smatraju diplomatskim predstavnicima, tako da uživaju imunitet od građanske i administrativne odgovornosti u BiH.

Predsjednik Suda BiH Meddžida Kreso i v.d glavnog tužioca BiH Milorad Barašin pokrenuli su inicijativu za produženje mandata strancima u pravosudnim institucijama BiH, uprkos lošem učinku i visokim primanjima.

U domaćem pravosuđu brojnost međunarodnih sudija i tužilaca određuju predsjednik Suda BiH i glavni tužilac Tužilaštva BiH, a zvanično ih imenuje VSTS. Ocjenjivanje njihovog rada vrši predsjednik Suda BiH.

Strane sudije i tužioci imaju drugačije kriterijume izbora, jer moraju imati najmanje osam godina radnog iskustva, iskustvo u radu na ratnim zločinima i privrednom kriminalu, znanje međunarodnog krivičnog prava i dokazanu nepristrasnost i dobre rezultate u ranijem radu.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts