Povećane narudžbe pojedinih proizvoda iz F BiH

SARAJEVO, Direktor Asocijacije poslodavaca BiH Remzo Bakšić izjavio je da je za prevazilaženje ekonomske krize neophodno podsticati izvozno orjentisane kompanije u BiH, povećati strane investicije i rasteretiti privredu.

“U zapadnim zemljama cijena rada je mnogo skuplja, a s obzirom da je potražnja proizvoda u padu, njihovi poslodavci počinju vršiti nabavke tamo gdje mogu nešto jeftinije proizvesti i kupiti, što je slučaj sa BiH, gdje je cijena rada mnogo manja”, rekao je Bakšić.

On je istakao da tu šansu treba iskoristiti, jer je to jedini način da se kriza prevaziđe i dodao da je uslijed nedavnih dešavanja na globalnom finansijsko-ekonomskom planu došlo do povećanja narudžbi nekih proizvoda iz Federacije BiH.

Bašić je napomenuo da pristup Udruženja poslodavaca BiH, koje broji oko 4000 preduzeća, nije otpuštanje radnika do čega, prema njegovim riječima, neće doći, već smanjenje broja radnih sati tamo gdje to bude potrebno.

“Da bi se kriza prevazišla na ovaj način potrebno je obezbjediti načine pomoći izvozno orjentisanim kompanijama, te održati i povećati ciklus stranih investicija i rasteretiti privredu, što je predviđeno Programom mjera za ublažavanje posljedica globalne ekonomske krize koji je Dom naroda Parlamenta FBiH usvojio 30. decembra, a očekuje se da će to učiniti i Predstavnički dom federalnog parlamenta 13. januara”, istakao je Bakšić.

On je napomenuo da će se kroz ovaj program mjera stope doprinosa u ovoj godini smanjiti za 3,5 odsto, a do 2012. godine za 15 odsto, te doći do ukidanja parafiskalnih taksi za turističke članarine, što zajedno predstavlja olakšanje u podizanju konkurentnosti privrednicima.

Osvrćući se na aktivnosti Asocijacije poslodavaca BiH protekle godine, Bakšić je istakao da ona aktivno učestvuje u programima Svjetske organizacije rada /ILO/ i Evropske unije na podizanju kapaciteta svih partnera u pripremi za uspostavu Ekonomsko – socijalnog savjeta na državnom nivou.

Pročitaj više:  Radnicima obezbjeđena zaštitna sredstva

“Angažovani su predstavnici međunarodne zajednice, kao i budući lokalni partneri u Ekonomsko – socijalnom savjetu da se stvore okolnosti za njegovo osnivanje. Obaveza Savjeta ministara BiH nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju bila je da do 30 septembra prošle godine donese odluku o njegovom osnivanju, ali do toga nije došlo”, naveo je Bakšić.

On je ocjenio da će se osnivanjem ovog tijela stvoriti aktivnija pozicija poslodavaca i sindikata u BiH da zajedno sa vlastima, kao partnerom, vode sve bitne procese iz oblasti ekonomsko – socijalne politike, te učestvuju u procesima približavanja BiH Evropskoj uniji.Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts