LONDON, Agencija za određivanje kreditnog boniteta “Standard&Poor's” upozorila je da bi u 2009. i 2010. ukupna stopa neizvršenja obaveza po ukupnim dugovima evropskih kompanija mogla da bude podignuta na čak 11,1 odsto, prema prosječno 3,2 odsto u proteklih 15 godina što bi brojne kompanije moglo gurnuti u stečaj.
Agencija je zasnovala takvu ocjenu na očekivanju da bi 60 do 75 evropskih kompanija, koje su po rejtingu u rizičnoj špekulativnoj kategoriji, u ovoj i narednoj godini moglo da proglasi nemogućnost izmirivanja obaveza po ukupnim dugovima od 20 do 25 milijardi evra godišnje.
“U normalnijim vremenima, najugroženije kompanije bi izgladile stvari s kreditorima u okviru procesa restrukturiranja. Ali, kombinacija visoke zaduženosti u odnosu na kapital i mogućnost da se firma nađe u ozbiljnim teškoćama i prije nego što prekrši uslove zajma, po svoj prilici znači da će mnogo više kompanija završiti na kraju u formalnom, sudskom procesu”, navodi Agencija.
Pored toga, kako navode, vansudsko restrukturiranje obično podrazumijeva da kreditori stavljaju na raspolaganje još novca, što je manje vjerovatno u današnjim uslovima na tržištu.
“Evropske zemlje još postupaju s insolventnim firmama znatno oštrije nego Amerika i one većinom završe u likvidaciji. Često i kreditore loše tretiraju, što znači da nijedna strana na kraju nije zadovoljna. Otuda zabrinutost da će Evropa rješavati dolazeću poplavu neizvršenja obaveza daleko manje efikasno od Amerike, što znači sporije utjerivanje duga”, navode analitičari “Satndard&Poor'sa”.
Prema podacima Svjetske banke za 2008. najnižu stopu utjerivanja duga u okviru stečajnog postupka ima Poljska, gdje se na svaki dolar vrati tek 29,8 centi, a najvišu Danska (86,5 centi na dolar), dok je u SAD ta stopa 76,7, u Njemačkoj 52,2, a u Francuskoj tek 44,7. Po dužini stečajnog postupka prednjače Poljska i Švajcarska (tri godine), dok je prosječno vrijeme za završetak postupka bankrotstva najkraće u Belgiji (devet mjeseci).
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši