DAVOS , Pogoršanje stanja državnih finansija, slabljenje kineskog ekonomskog rasta i posljedice globalnog zagrivjavanja samo su neki od rizika koji danas prijete svijetu, ocijenio je Svjetski ekonomski forum.
Veliku opasnost predstavljaju i neusaglašeni odgovori vlada širom svijeta na globalne probleme, istaknuto je u Forumovom izvještaju “Globalni rizici u 2009.” objavljenom pred skup tog “trusta mozgova” u Davosu od 28. januara do 1. februara.
U izvještaju se navodi da kreatori politike i lideri među biznismenima sada moraju da se bore s rastućim rizicima, ali i da paze da ne pogoršaju stvari gledano na duži rok.
“Ekonomske perspektive za 2009. tmurne su za većinu privreda, tržište je i dalje kolebljivo, likvidnost se nije vratila, nezaposlenost raste, a povjerenje potrošača i biznisa palo je na najniži nivo do sada”, navodi se u izvještaju.
U takvoj klimi, kako se dodaje, rizici postaju još moćniji i sklonost panici i kratkoročnom odgovoru na probleme sve je prisutnija. U izvještaju je nabrojano 36 rizika za svijet svrstanih u pet kategorija – ekonomija, geopolitika, ekologija, društvo i tehnologija.
U prvoj kategoriji je rizik da će usporavanje američke ekonomije dovesti do smanjenja privrednog rasta Kine na šest odsto na godišnjem nivou sa zvanično projektovanih osam procenata. Pad stope kineskog privrednog rasta veoma nepovoljno bi djelovao na već posustalu globalnu ekonomiju, jer je Kina jedan od vodećih proizvođača u svijetu i veliki neto kreditor.
Forum upozorava da, uprkos velikim gubicima koje su investitori i finansijsko tržište već iskusili, i dalje postoji prostor za pad cijena imovine, poput akcija, kuća i korporacijskih obveznica.
U grupi ekoloških rizika s kojima se svijet suočava brojni su u vezi s klimatskim promjenama. Posebno se navode poplave, zagađenje vazduha i gubici u raznolikosti živog svijeta, kao i suše i širenje pustinja.
“Najsiromašnije zemlje će najviše stradati zbog klimatskih promjena jer nemaju infrastrukturu i institucije da se s njima bore”, kaže jedan od autora izvještaja Raj Sing iz švajcarske reosiguravajuće kuće “Swiss Re”.
Među prijetnjama svijetu je i jedna nova – nepostojanje globalnog upravljanja problemima.
“Nedostatak ili manjak efikasne i sveobuhvatne uprave svjetskim pitanjima, poput finansijske stabilnosti, trgovine, klimatskih promjena, vode i bezbjednosti, izvor su rizika sami po sebi”, navodi se u izvještaju i dodaje da slaba globalna uprava ima centralno mjesto među geopolitičkim, ekonomskim i ekološkim rizicima.
UN: U svijetu nema ničeg pozitivnog
Zemlje širom svijeta moraju da povećaju potražnju za robom i uslugama velikim koordinisanim paketima podsticaja, kako bi se spriječio sve realniji pesimističan scenario za globalnu ekonomiju, upozorile su Ujedinjene nacije.
U izvještaju pod nazivom “Svjetska ekonomska situacija i izgledi za 2009. godinu”, UN navode da se stanje globalne ekonomije pogoršava toliko brzo da su osnove pretpostavke njihovog izvještaja već zastarjele do trenutka njegovog objavljivanja.
“Nažalost, trenutno se ni za šta ne može reći da je pozitivno, odnosno da osigurava pozitivan podsticaj”, izjavio je Hejner Flešbek, direktor za pitanja globalizacije i razvojnih strategija pri UN-ovoj konferenciji za trgovinu i razvoj navodeći da će naredni mjeseci biti veoma teški za svjetsku privredu.
UN procjenjuju da će globalni privredni rast u 2009. godini biti u visini od jedan odsto, pri čemu će recesija u razvijenim zemljama biti anulirana snažnim rastom u zemljama u razvoju, uključujući Kinu i Indiju.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši