BRISEL/TOKIO, Evropska centralna banka (ECB) svakako ima prostora za dalje smanjenje kamatnih stopa, ali sasvim sigurno ne razmišlja o primijeni politike nultih kamata, izjavio je predsjednik ECB Žan Klod-Triše za japansku televiziju NHK.
On je tom izjavom reagovao na zahtijev grupacije koja zastupa evropske kompanije “Biznisjurop” (BusinessEurope), koja traži podršku propadajućoj ekonomiji Evropske unije (EU), objavile su svjetske novinske agencije.
“Biznisjurop” je, naime, juče upozorila da evropske firme trpe zbog nedostatka novca i pozvala je ECB da učini više za oživljavanje sve slabije ekonomije EU.
Odluka Evropske centralne banke (ECB) da 15. januara ponovo, po četvrti put od oktobra 2008. smanji baznu kamatnu stopu, ovaj put za pola procenta na samo dva odsto, u nastojanju da podstakne posustale privrede zemalja članica, znak je da je ekonomska kriza zahvatila duboko i EU, komentarišu danas svjetski mediji.
U tekstu pod naslovom “Ekonomska kriza u EU”, “Glas Amerike” (VOA) navodi i izjavu predsjednika ECB koji je ocijenio da su moguća dalja smanjenja bazne kamatne stope, nagovještavajući još jedno moguće smanjenje u martu.
Triše je u razgovoru za japansku televiziju NHK ocijenio da sadašnji dvoprocentni nivo bazne kamatne stope, koji je, inače, njen najniži nivo u desetogodišnjoj istoriji evrozone, “ne znači za ECB automatski najmanju stopu ispod koje nije spremna dalje da ide”.
“Ali, ako bi ste me pitali, da li ćemo ići na nulu, tada je odgovor nedvosmislen: NE”, naglasio je šef ECB, a prenijela je agencija Rojters.
U međuvremenu je i grupa uglednih međunarodnih eksperata, koju predvodi glavni ekonomski savjetnik novoizabranog predsjednika SAD Baraka Obame, Pol Volker, apelovala za sprovođenje sveobuhvatne reforme globalnog finansijskog sistema, uključćujući znatno strožiji nadzor poslovanja banaka, investicionih firmi i osiguravajućih kompanija.
ECB je preključe, kako se i očekivalo, smanjila baznu kamatnu stopu za 50 procentnih poena na dva odsto, što je istorijski njena najniža vrijednost, reagujući tako na pad inflacije i širenje recesije u evrozoni koja od prvog januara ove godine ima 16 članica.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši