BEČ , Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC), koja u ukupnom svjetskom snabdijevanju tim energentom učestvuje sa 41 odsto, trebalo bi dodatno da smanji proizvodnju ako cijene “tečnog zlata” nastave da padaju, izjavio je alžirski ministar nafte Čakib Kelil.
“OPEC, koji broji 12 članica, trebalo bi da sačeka ministarski sastanak 15. marta kako bi donio odluku o smanjenju proizvodne kvote”, izjavio je Kelil i dodao kako očekuje da će cijene nafte ostati stabilne do trećeg tromjesečja 2009. godine.
Alžir je peta članica OPEC-a koja podržava smanjenje proizvodne kvote, pored Saudijske Arabije, Irana, Venecuele i Angole. Najveći svjetski izvoznik nafte Saudijska Arabija saopštila je tokom vikenda da će u februaru smanjiti proizvodnju te sirovine ispod kvote za januar, bez čekanja da kartel donese zvaničnu odluku o tome.
Sirova nafta je izgubila oko tri četvrtine vrijednosti u odnosu na rekordnu cijenu od 147,27 dolara za barel iz jula 2008, usljed toga što je najgora globalna recesija od Drugog svjetskog rata dovela do smanjenja privrednih aktivnosti i pada potražnje te najvažnije energetske sirovine.
Prema procjenama analitičara, 11 članica OPEC-a s kvotama, pri čemu je samo Irak izuzet iz sistema kvota, proizvele su u decembru prošle godine ukupno 27,45 miliona barela nafte na dan. To je 2,6 miliona barela na dan više od važeće kvote od 24,845 miliona barela na dan.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) nedavno je objavila da ove godine očekuje manju potražnju nafte u svijetu zbog pogoršanja ekonomske situacije. To je prvi put od početka osamdesetih godina prošlog vijeka da dvije godine zaredom neće biti zabilježen rast potrošnje tečnog zlata.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši