Turizam na velikom iskušenju

HONG KONG ,  Svjetska ekonomska kriza nije poštedjela nijedan sektor privrede, pa ni turizam, što se najbolnije osjeća u Aziji, kontinentu raznovrsne kulture i krajolika – od snježnih kraljevina na Himalajima do drevnih ruina u Kambodži i finih, pješčanih plaža u Indoneziji.
 
“Svi već stežu kaiš – hoteli, avio-kompanije i turistički operatori, jer osjetno tanji džepovi potencijalnih posjetilaca iz Evrope i Amerike ne dozvoljavaju im da se otisnu na dalek put. Turisti iz obližnjih zemalja dolaze, ali u znatno manjem broju i ne više mnogo spremni da, kao ranije, velikodušno odriješe kesu”, ocijenila je turistička asocijacija “Pacific Asia” (PATA).
Prošle godine, Aziju je posjetilo 280 miliona turista iz inostranstva, ali ove i naredne dvije očekuje se pad prometa za, u prosjeku, pet odsto.
“Prognoza za tekuću godinu nije baš vesela, ali siguran sam da će se stanje popraviti u 2010. i 2011. godini”, izjavio je Džon Klodovski, šef Odjeljenja za strateški razvoj PATA.
Finansijska kriza se, naravno, odražava i na djelatnosti koje opslužuju turizam. Turisti sada ne mogu da troše tako mnogo kao ranije, pa su zato na udaru djelatnosti poput trgovine na malo, proizvodnja hrane i hoteli. U novembru prošle godine, procenat popunjenosti hotelskih kapaciteta pao je na 66,7 odsto sa 76,4 odsto u istom mjesecu 2007. godine.
“Možda će broj dolazaka turista u region porasti, ali to neće imati značaja ako oni, kao što predviđamo, budu trošili mnogo manje para nego ranijih godina”, kaže Klodovski.
Jedna od najzanimljivijih turističkih destinacija Azije, Hong Kong, koji je lani ugostio 29,5 miliona turista, predviđa ove godine ukupan pad posjeta za 1,6 odsto, a posjeta turista izvan Kine za 9,2 odsto. Singapur je minule godine već ubilježio pad posjeta za dva procenta, a ove godine očekuje pravi sunovrat. Istovremeno, Tajland i Malezija očekuju pad posjeta za devet odsto. Posebno loše stoji Tajland, dosad omiljena destinacija mnogih Evropljana, zato što je, poslije dugotrajnih političkih nemira krajem 2008. godine, svijet stekao utisak da Tajland nije baš mnogo bezbjedan za turiste.
Turistički promet može biti ugrožen i sve težom političkom situacijom, povezanom sa sve dubljom ekonomskom krizom, jer kriza stvara sve više gnjevnih nezaposlenih ljudi koji svoje nezadovoljstvo ispoljavaju protestima na ulici, ali i nasiljem. Minule godine, to se najviše osjetilo u Indiji, Šri Lanki, Tajlandu i Makau, a ove godine bi taj spisak, zbog sve teže krize, mogao da bude znatno proširen, ocjenjuju dobri poznavaoci prilika u Aziji.
Svjetska turistička organizacija Ujedinjenih nacija ocijenila je, u nedavno objavljenom izvještaju, da se ekonomska situacija lani znatno više pogoršala u regionu Azije i Pacifika nego u Americi, Evropi, Africi i na Bliskom istoku – a to se znatno odrazilo i na turistički promet.
U opasnosti avio-saobraćaj
Međunarodno udruženje vazdušnog saobraćaja (IATA) upozorilo je avio-kompanije da moraju biti spremne da se ove godine suoče s najtežom krizom za posljednjih 50 godina.
“Mnoge kompanije rizikuju da, zbog znatno manjeg prihoda, odu u stečaj, a to dovodi u pitanje stotine hiljada radnih mjesta”, upozorila je IATA.
Generalni direktor IATA, Đovani Bizinjani, izjavio je da je decembra prošle godine visilo o koncu oko 400.000 radnih mjesta u svim granama djelatnosti povezanim s turizmom, koje širom svijeta zapošljavaju oko 32 miliona ljudi.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts