LONDON, NJUJORK, Evropske berze akcija su ojačale, po prvi put za šest dana, pošto su finansijske grupacije “Barkliz” (Barclays) i ING uvjerile investitore da preduzimaju korake za smanjenje gubitaka, izazvanih slomom kreditnog tržišta.
Vrijednosti američkih akcija su malo izmjenjene, dok su japanske zabilježile pad.
Saopštenje “Barkliza” da će njegov rekordni prihod ukinuti potrebu za dodatnim finansiranjem dovelo je do slabljenja jena u odnosu na dolar i evro, jer je umanjilo privlačnost japanske valute kao sigurnog utočišta.
Jen je juče na tržištu u Njujorku oslabio na 89,38 za dolar, sa 88,75 u petak, dok je evro kupovan po 115,87 jena, prema 115,12 jena 23. januara.
Britanska funta je ugovarana po 123,72 jena, prema 122,42 jena u petak, što predstavlja najveći rast od 19. januara.
Analitičar Nil Džons (Neil Jones) prognozira da bi jen do kraja dana mogao pasti na 90,50 prema dolaru i 126 u odnosu na funtu.
Britanska valuta je ojačala na 1,3862 dolara, pošto je 23. januara pala na 2,3503 dolara, najniži nivo od septembra 1985. godine. Funta je u odnosu na evro poskupila na 93,53 penija, sa 94,02 penija u petak.
Do slabljenja japanskoj jena došlo je nakon prošlonedjeljnog jačanja, kada je evro (21. januara) skliznuo na 112,15 jena, najnižu vrijednost od marta 2002.
Jen je od početka godine ojačao u odnosu na 16 najaktivnijih valuta, pošto su gubici finansijskih institucija širom svijeta, veći od bilion dolara, vezani za hipotekarno tržište, podstakli investitore da prodaju imovinu koja donosi veći prinos kako bi otplatili jeftine zajmove u jenima.
Bazna kamatna stopa u Japanu iznosi 0,1 odsto, u poređenju sa 1,5 procenata u Britaniji i dva odsto kod Evropske centralne banke, podsjetila je agencija Blumberg.
Indeks Dau Džons stoks 600 je sredinom dana u Londonu ojačao 0,7 odsto, na 183,67 poena , oporavivši se s dvomesečnog minimuma. Stoks 600 je od početka 2008. potonuo 49 odsto poslije kreditnih gubitaka finansijskih institucija u svijetu većih od bilion dolara i ulaska SAD, Japana i Evrope u prvu istovremenu recesiju od Drugog svjetskog rata.
Nacionalni orijentacioni indeksi su juče ojačali na svih 18 zapadnoevropskih tržišta, pri čemu je njemački DAX povećan jedan odsto, britanski FTSE 100 za 1,2 procenta, a francuski CAC 40 za 1,1 odsto.
Akcije grupacije “Barkliz” su juče poskupjele 62 odsto, na 82,8 penija, nadoknadivši prošlonedjeljni pad od 48 procenata. Ta banka, koja je odbacila finansijsku pomoć britanske vlade, saopštila je da nema potrebe za dodatnim finansijama pošto je njen nivo kapitala za 17 milijardi funti iznad zahtjevanog minimuma.
Akcije grupacije ING su poskupjele 22 odsto, na 6,50 evra, nakon što je ta, najveća holandska finansijska institucija saopštila da će ove godine ukinuti 7.000 radnih mjesta kako bi skresala operativne troškove.
Jačanje akcija su zabilježile i druge bankarske istitucije, kao što su najveća francuska banka BNP i grupacija “Kredi Svis” (Credit Suiše), druga po veličini švajcarska banka.
Banke su prošle sedmice bile među najvećim gubitnicima na indeksu Stoks 600 usljed bojazni da će im biti potreban dodatni kapital. Analitičari Blumberga očekuju da će zarada finansijskih kompanija na listi Stoks 600 ove godine porasti 48 procenata, poslije prošlogodišnjeg potonuća od 61 odsto.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši