Uvoz dovodi do nerealnih cijena

 
 BANJALUKA,  Predstavnici Udruženja uzgajivača svinja iz RS uputili su zahtjev Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS da u ovoj godini budu ukinuti podsticaji na uvezenu prasad.
Ovo je juče potvrdio Nikola Perić, član Upravnog odbora ovog udruženja, koji je istakao da je ovo jedan od najboljih načina da se cijena žive stoke, odnosno u ovom slučaju konkretno svinja, stabilizuje.
“Uvoz je problem koji godinama muči uzgajivače u RS i zbog koga mi bukvalno imamo nerealne cijene, bilo da su one ekstremno niske ili pak visoke. S druge strane, nerealno je da neko ko uveze već uzgojeno prase ima jednak podsticaj kao neko ko je krenuo od sopstvenog stada krmača prasilja, pa došao do praseta”, kazao je Perić, inače iz Obudovca i trenutno jedan od četiri najveća uzgajivača svinja u RS.
On je istakao da se u RS, odnosno u cijelu BiH uvozi sve dok se iz nje ne može izvesti ništa.
“Zahvaljujući CEFTA i svim drugim oblicima liberalizacije tržišta stvoreni su uslovi za jako dobar uvoz, dok je nama iz BiH bukvalno onemogućen izvoz, a ako želimo da izvezemo onda su pred nas postavljeni toliki uslovi da je to bukvalno strašno”, rekao je Perić.
Govoreći o cijeni prasadi iz uvoza, on je istakao da ona koštaju oko 2,50 maraka po kilogramu žive vage, ali da je njihova cijena na tržištu u BiH ravna onoj koju drže domaći proizvođači.
“Kada nekom laiku kažete da je kilogram žive vage tovljenika u BiH oko četiri KM, a na primjer u Mađarskoj 2,50, on će zasigurno reći da je bolje pustiti domaću proizvodnju da propadne, pa uvoziti. Međutim, treba znati da uvoznici na tu cijenu dodaju još mnoge troškove, pa vam cijena dođe na isto”, istakao je Perić.
Prema njegovim riječima, trenutna cijena prasadi, odnosno svinja ispod 50 kilograma u RS, se kreće između šest i sedam maraka.
“Ova cijena možda jeste visoka, ali je ekonomski isplativa. U narednom periodu može se očekivati njen lagani pad”, dodao je Perić.
Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja, kazao je da je ovakav zahtjev proistekao iz želje da se spasi domaća proizvodnja.
“Trenutno uzgajivači u RS imaju jako dobra stada koja su genetski čista i koja treba nastojati očuvati kao što se to bilo gdje u svijetu radi”, rekao je Maljčić.
On je još jednom upozorio da se iz godine u godinu smanjuje broj uzgajivača svinja.
“Samo u 2008. od uzgoja je odustalo nekoliko desetina uzgajivača, tako da nas danas ima sigurno upola manje nego prije dvije-tri godine”, istakao je Maljčić.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača-stočara RS, kazao je da podržava ovakav zahtjev svinjara Srpske.
“Kada je riječ o uzgoju svinja, on ima svoj razvojni ciklus koji traje određeni period i vi ga ne možete smanjiti ma koliko se trudili. Svakako treba dati primat domaćim proizvođačima, a ne onima koji uvoze iz inostranstva pa malo dohrane i to predstavljaju kao svojih ruku djelo”, rekao je Usorac.
U resornom ministarstvu su kazali da su dobili ovaj zahtjev i da se on razmatra.
“Trenutno je u izradi pravilnik o podsticajima u 2009. godini i tek nakon što on bude izrađen moći ćemo vam reći da li je prihvaćen zahtjev uzgajivača ili ne”, rekao je Bojan Kecman, portparol ovog ministarstva. Nezavisne novine

Comments

Jedan komentar na na “Uvoz dovodi do nerealnih cijena”

  1. sasa Avatar
    sasa

    samo treba uvoziti a mi nek crknemo…

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts