BEOGRAD, Ministar energetike Srbije Petar Škundrić najavio je da će ovo ministarstvo ove godine početi realizaciju novih projekata – gasnih elektrana, koje će istovremeno proizvoditi električnu i toplotnu energiju.
“Prva takva elektrana trebalo bi da bude građena u Novom Sadu, druga na Novom Beogradu, a razmišljamo i o Nišu i Kragujevcu”, objasnio je Škundrić.
Prema njegovim riječima, prednost ovih projekata je što su jeftiniji i lakše ih je i brže napraviti.
“Svaka od tih elektrana-toplana može da bude realizovana za oko dve godine”, rekao je Škundrić i dodao da se vode razgovori o mogućem korišćenju tehnološkog i komunalnog otpada za proizvodnju električne energije i toplote.
Škundrić je istakao da bi na taj način umjesto deponija Srbija imala savremena energetska postrojenja koja bi sav tehnološki i komunalni otpad pretvarala u energiju.
“Ostatak, koji bi bio visoko karbonizovan, mogao bi da se koristi kao podloga za izgradnju puteva i na taj način bi ekološke probleme u vezi sa otpadom, u potpunosti razrešili”, rekao je Škundrić za beogradske medije i naveo da u tim elektranama od otpada ne bi mogli da budu korišćeni jedino metali, staklo i kosti.
Škundrić je istakao da, ukoliko ove godine pronađu strateške partnere za izgradnju gasnih elektrana- toplana, Srbija će za dvije godine imati dovoljno električne energije za povećanu industrijsku aktivnost, a možda će biti nešto struje i za izvoz.
On je podsjetio da su nedavno raspisana dva tendera za strateške partenare za izgradnju termoelektrane “Kolubara B”, sa dva bloka od po 350 megavata, i drugi za termolektranu “Nikola Tesla B3” od 700 megavata.
“Reč je o investicionom zahvatu u vrednosti od oko dve milijarde evra, a u tu svrhu je potrebno otvariti nove kopove lignita,” rekao je Škundrić i najavio da će u narednih pet do šest godina biti uloženo oko 700 miliona evra u rudarski sektor.
Govoreći o nuklernim elektranama, Škundrić je naglasio da za sada nema mjesta za “nuklearke” ni u postojećoj strategiji energetike Srbije, kao ni u elementima za buduću strategiju, jer postoje zakonske smetnje, odnosno moratorijum na izgradnju atomskih centrala u Srbiji.
Komentariši