Učesnici Davosa bez plana za krizu

DAVOS, Vodeći svjetski političari i biznismeni nisu uspjeli da na Svjetskom ekonomskom forumu formulišu plan za zaustavljanje globalne finansijske i ekonomske krize.

Petodnevni skup u švajcarskom zimovalištu Davos, naslovljen “Uobličavanje svijeta poslije krize” završio se mračnoj atmosferi u kojoj je i počeo, sa saznanjem da je dubina krize još nedokučiva, a izlaz još nejasan, prokomentarisao je “Vašington post”.

“Niko od učesnika, izgleda, nema jasnu ideju koliko je kriza velika i šta treba da uradimo da izađemo iz nje”, izjavio je za AP jedan od učesnika, Kišor Mahbubani, dekan Fakulteta za javnu politiku u Singapuru.

Opšti je zaključak učesnika skupa da je još mnogo toga ostalo da se učini i da to treba početi već na aprilskom samitu grupe G20 industrijski najrazvijenijih zemalja i država sa privredama u naglom usponu, u Londonu.

“Tek sada počinje težak rad”, izjavio je osnivač Foruma Klaus Švab, upozorivši, međutim, da ni samit G20 neće biti u stanju da riješi sve probleme.

Švab je najavio da će za nekoliko nedjelja Forum osnovati “Inicijativu za globalnu reformu”, koju su, kako je rekao, podržali gotovo svi učesnici samita – od kineskog premijera Vena Đabaoa do generalnog sekretara UN Bana Ki Muna.

Ove godine na Samitu nije, kao prethodnih, bilo čuvenih ličnosti iz svijeta filma i muzike, pa su glavne “zvijezde” bili svjetski lideri, popu Vena, ruskog premijera Vladimira Putina, njegovog britanskog kolege Gordona Brauna i njemačke kancelarke Angele Merkel. Na skupu takođe nije bilo mnogo bankara, koji su prošlih godina bili sama srž Foruma, a ove godine su omraženi zbog globalne krize koju su izazvali.

Na skup nije došao ni trenutno “najčuveniji svjetski lider”, kako ga naziva vašingtonski list, Barak Obama, koji kod kuće ima teška ekonomska pitanja sa kojima mora da se izbori. Politički i lideri biznisa, učesnici skupa, krivili su SAD da su izazvale finansijsku krizu koja se pretvorila u globalnu recesiju.

Pročitaj više:  Atina spremna za novu ofanzivu

“Volstrit je napravio greške. Agencije za rejting su napravile greške. Centralne banke su pravile greške. Političari su pravili greške, svi smo to činili”, izjavio je za AP Stiven Rouč, predsjednik investicione banke “Morgan Stenli” za Aziju i upozorio da “treba biti oprezan i paziti da ‘igra traženja krivca’ ne izmakne kontroli”.

Kako je prenio njemački radio Dojče vele, skupu je prisustvovao i ekonomista Nurijel Rubini, poznat kao “Doktor Dum”, koji je još 2006. godine predskazao da će “balon od sapunice” na tržištu nekretnina u SAD pući i da će to izazvati tešku recesiju u svijetu.

Samo, tada mu u Davosu niko nije povjerovao.

Jedan od onih koji nisu vjerovali, Džejkob Frenkel, zamjenik šefa velike američke osiguravajuce kuće AIG, koja je spašena bankrota zahvaljujući “finansijskoj injekciji” države, sada je revidirao stav. “Vjerujem da je iječ o krizi sistema i sada se apsolutno slažem sa analizom Rubinija”, rekao je on.

A Rubini je ostao dosledan sebi, poručivši da kriza još dugo neće biti prevaziđena.

“Uvjeren sam da bi globalna recesija mogla da dovede do depresije i perioda stagnacije. Mi se suočavamo sa krizom koja nije samo ekonomska i finansijska već i socijalna. U nekim zemljama doći će do socijalnog bunta. Moramo da shvatimo da je iječ o teškoj krizi i zato moraju da budu donijete odgovarajuće političke odluke”, rekao je Rubini.

Na skupu se, međutim, kako je naveo AP, čuo i jedan glas optimizma – dobitnik Nobelove nagrade, bangladeški “otac mikrokredita” Muhamed Junus, je ocijenio da je “ovo odličan trenutak, jer stvari moraju da se promijene”.

“Ne možemo da se vratimo na staro. Moramo stvoriti novu situaciju koja će opstati i ići naprijed i promijeniti svijet”, rekao je on.

Pročitaj više:  Barclays s rastom dobiti od 29 odsto

Britanski premijer Gordon Braun izjavio je rekao da “mi sve vrijeme učimo kako da se nosimo sa ovim realnim problemima za koje nemamo nikakvu istorijsku analogiju, globalna finansijska tržišta nisu postojala 1930-tih, kao što je to slučaj danas”.

On je pozvao na punu saradnju svih i ukazao da sadašnja kriza ukazuje na potrebu reformisanja svjetskih finansijskih insititucija, prenio je Bi-Bi-Si.

Braun je rekao da su Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka bili vizionarske kreacije u vreme kad su osnovani, ali da više ne idu u korak s vremenom i da su im potrebne reforme.B92

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts