Srbijagas privremeni gazda Staklare

staklaraPARAĆIN, Javno preduzeće Srbijagas uskoro bi trebalo da postane privremeni većinski vlasnik Srpske fabrike stakla iz Paraćina.

“Postignut je načelni dogovor da se dugovi paraćinske Staklare prema Srbijagasu zamjene za privremeno vlasništvo tog javnog preduzeća u fabrici”, najavio je državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Dejan Jovanović.

On je naglasio da je formiran tim u kojem su predstavnici Ministarstva ekonomije, Srbijagasa i menadžmenta Staklare, koji će utvrditi koliki su dugovi i potraživanja Staklare. Procijenjuje se, prema riječima Jovanović, da Staklara duguje Srbijagasu oko dvije milijarde dinara, ali to nisu jedini dugovi fabrike.

Predloženim rješenjem, kako je objasnio, omogućilo bi se u uslovima svjetske ekonomske krize da se očuvaju radna mjesta svih 1.800 radnika Staklare. “Nesmetana proizvodnja u Staklari obezbijediće privredni rast Paraćina i tog regiona, kao i godišnju zamjenu uvoza u vrijednosti od 30 do 40 miliona evra”, istakao je Jovanović i dodao da se istovremeno toj fabrici pruža prilika da po povoljnijim uslovima dođe do kredita poslovnih banaka.

Sadašnji većinski vlasnik Staklare, bugarska kompanija Rubin, kako je rekao Jovanović, saglasna je da privremeno postane manjinski vlasnik fabrike, i da joj se, ukoliko nastavi da investira, omogući da ponovo postane većinski vlasnik. “Rubin je do sada ispunjavao ugovorene obaveze i u Staklaru investirao 7,5 miliona evra”, naveo je Jovanović.

Srpska fabrika stakla prodata je 2007. godine Rubinu za sto hiljada evra, uz obavezu kupca da preuzme sve dugove i investira u proizvodnju 25 miliona evra.

Predsjednik opštine Saša Paunović je ministru Dinkiću 5. februara uputio pismo sa molbom da “riješi problem SFS po modelu konvertovanja državnih potraživanja u kapital preduzeća, kako je to učinjeno u Rudarsko topioničarskom bazenu Bor”.

Pročitaj više:  Baš srećna NG: Veći PDV, akcize, skuplje gorivo,..

Dugovanja SFS prema državi i javnim preduzećima su nastala proje privatizacije fabrike i prijete da dovedu u pitanje opstanak fabrike, jedine u Srbiji za proizvodnju ambalažnog stakla i uzrokuju gubitak posla za 1.800 radnika. B92

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts